Adalet Cimcoz Kimdir? Hayatı ve Eserleri

kihaes 12/13/2021 0

Adalet Cimcoz Kimdir? Hayatı ve Eserleri: (1910-1970) Türk, yazar, çevirmen. Dublaj sana­tındaki başarısı ve çağdaş Alman Ede­biyatından yaptığı çevirilerle tanın­mıştır. Çanakkale’de doğdu, 13 Mart 1970’te öldü. 1921 ’de Hacıkadın İlkokulu’nu bitirdikten sonra ortaöğrenimini, gönderildiği Almanya’da tamamladı. Edebiyat çalışmalarına da burada başladı. Türkiye’ye dönünce, gazetelerde sanat konulan üzerine yazılar yazdı. 1951 ’de Maya Sanat Galerisi’ni kurdu. Uzun süre bu özel galeriyi ve Alman Sanat Galerisi’ni yönetti. Ağabeysi Ferdi Tayfur ile birlikte film seslendirme çalışmalarına katıldı; Türk sinemasının baş kadın oyuncularını seslendirdi ve bu alanda büyük bir ün kazandı.

Şiir, öykü ve kitap tanıtma yazılarıyla Yeditepe, Yarlık, Yeni Ufuklar dergilerinde görünen Adalet Cimcoz çağdaş Alman edebiyatından yaptığı çevirilerle Türk­çe’ye önemli yapıtlar kazandırdı.

Çevirilerindeki özgünlük, dili kullanmadaki yet­kinliği onu bu alanda seçkin bir ad yaptı. Franz Kafka’dan çevirdiği Milena’ya Mektuplar ile Türk Dil Kurumu 1962 Çeviri Ödülü’nü kazandı.

Kaynak: Türk ve Dünya Ünlüleri
Ansiklopedisi, Cilt 26, Anadolu yayıncılık.

Yorumlar kapalı.