Söylemez-zade Abdulhalim Efendi kimdir? Hayatı ve eserleri hakkında bilgi

kihaes 01/21/2016 0

Söylemez-zade Abdulhalim Efendi kimdir? Hayatı ve eserleri hakkında bilgi: Sultan ikinci Mustafa devri alim ve riyaziyecilerinden bir zat olup Kayseri’lidir. Arapça ilimlerde bazı risaleleri ile riyaziyeden Risale-i Usturlab ve Mesail-i Rub’-i Mecib ve 18 bab üzerine müretteb (Behcetü’l- Elbab) ve diğer (Risale-i Usturlab) gibi eserleri vardır.

Söylemez-zade Abdulhalim Efendi

Söylemez-zade Abdulhalim Efendi kimdir? Hayatı ve eserleri hakkındaki yazımızın sonuna gelmişken bir hatırlatma yapmak istiyoruz. Öncelikle kaynağımız altta, yazının sonunda da belirttiğimiz gibi Bursalı Mehmet Tahir Bey’in Osmanlı Müellifleri isimli eseri’dir. Daha detaylı bilgi edinmek isteyen ziyaretçilerin araştırmalarına devam etmesini öneririz. Herhangi bir şekilde Söylemez-zade Abdulhalim Efendi hayatı hakkında bilgi edinen ziyaretçilerimiz bize bu bilgileri kaynaklarıyla birlikte ulaştırırlarsa yayınlamaktan mutluluk duyacağımızı belirtmek isteriz.

Site yönetimi olarak mümkün olduğunca internet ortamında bulunmayan bilgileri çeşitli kitap, dergi vb. yayınlardan alarak sitemize aktarmaktayız. Dolayısıyla pek çok kaynaktan alınmış bilgileri burada ziyaretçilerimizin bilgisine sunmaktayız. Sizlerin de her türlü öneri ve eleştirilerine açık bir şekilde yayınlarımıza devam ediyoruz. Sitemize katkı sunmanız durumunda kaynağı belirtilmiş her türlü bilgiyi burada yayınlamaktan mutluluk duyarız.

Kaynak: Osmanlı Müellifleri, Bursalı Mehmed Tahir Bey, Meral Yayınevi, 3. Cilt.

Yorumlar kapalı.