Sa’di İbn-i Halil kimdir? Hayatı ve eserleri hakkında bilgi

kihaes 01/20/2016 0

Sa’di İbn-i Halil kimdir? Hayatı ve eserleri hakkında bilgi: Sa’di İbn-i Halil. Sultan Üçüncü Ahmed devri edib ve muhasebecilerinden bir zat olup Damat İbrahim Paşa’nın katiplik hizmetinde bulunmuştur. (Miftahu’l-Müşkilat) isminde hesab ilmine ait Türkçe bir eseri vardır.

Sa’di İbn-i Halil kimdir? Hayatı ve eserleri hakkındaki yazımızın sonuna gelmişken bir hatırlatma yapmak istiyoruz. Öncelikle kaynağımız altta, yazının sonunda da belirttiğimiz gibi Bursalı Mehmet Tahir Bey’in Osmanlı Müellifleri isimli eseri’dir. Daha detaylı bilgi edinmek isteyen ziyaretçilerin araştırmalarına devam etmesini öneririz. Herhangi bir şekilde Sa’di İbn-i Halil ‘in hayatı hakkında bilgi edinen ziyaretçilerimiz bize bu bilgileri kaynaklarıyla birlikte ulaştırırlarsa yayınlamaktan mutluluk duyacağımızı belirtmek isteriz.

Sa’di İbn-i Halil

Site yönetimi olarak mümkün olduğunca internet ortamında bulunmayan bilgileri çeşitli kitap, dergi vb. yayınlardan alarak sitemize aktarmaktayız. Dolayısıyla pek çok kaynaktan alınmış bilgileri burada ziyaretçilerimizin bilgisine sunmaktayız. Sizlerin de her türlü öneri ve eleştirilerine açık bir şekilde yayınlarımıza devam ediyoruz. Sitemize katkı sunmanız durumunda kaynağı belirtilmiş her türlü bilgiyi burada yayınlamaktan mutluluk duyarız.

Kaynak: Osmanlı Müellifleri, Bursalı Mehmed Tahir Bey, Meral Yayınevi, 3. Cilt.

Yorumlar kapalı.