Mehmed İbn-i Şeyh Ali el-Hamidî kimdir? Hayatı ve eserleri hakkında bilgi

kihaes 12/30/2015 0

Mehmed İbn-i Şeyh Ali el-Hamidî kimdir? Hayatı ve eserleri hakkında bilgi: Riyaziyenin nücum-hey’et (kozmografya) şubesinde behre sahibi bir zat olup Ispartalıdır. 18. bab üzerine Arapça (Zatü’l-Kursi) risalesini te’lif ve Kayseri’li Söylemezzade Abdü’l-Halim Efendi’nin (Behcetü’l-Lübab fi ilmi’l-Usturlab) ismindeki eserini (Nazratü’l-Lübab fi Behcetü’l-Lübab) adı ile şerh etmiştir. Şeyhü’l-islam Abdullah Efendi’ye takdim ettiği bu eserin bir nüshası Hamidiye’de vardır ki yazılış tarihi 1172 (1758)’dir. (Behce) basılmıştır.

(Risaletü’l-Küre) ismindeki eseri Ebu’l-Hamid Ahmed İbn-i Şeyh Mehmed el-Amidi tarafından şerh olunmuştur ki ikisi bir arada basılmıştır.

el-Hamidî

Mehmed İbn-i Şeyh Ali el-Hamidî kimdir? Hayatı ve eserleri hakkındaki yazımızın sonuna gelmişken bir hatırlatma yapmak istiyoruz. Öncelikle kaynağımız altta, yazının sonunda da belirttiğimiz gibi Bursalı Mehmet Tahir Bey’in Osmanlı Müellifleri isimli eseri’dir. Daha detaylı bilgi edinmek isteyen ziyaretçilerin araştırmalarına devam etmesini öneririz. Herhangi bir şekilde Söylemez-zade Mehmed İbn-i Şeyh Ali el-Hamidî hayatı hakkında bilgi edinen ziyaretçilerimiz bize bu bilgileri kaynaklarıyla birlikte ulaştırırlarsa yayınlamaktan mutluluk duyacağımızı belirtmek isteriz.

Site yönetimi olarak mümkün olduğunca internet ortamında bulunmayan bilgileri çeşitli kitap, dergi vb. yayınlardan alarak sitemize aktarmaktayız. Dolayısıyla pek çok kaynaktan alınmış bilgileri burada ziyaretçilerimizin bilgisine sunmaktayız. Sizlerin de her türlü öneri ve eleştirilerine açık bir şekilde yayınlarımıza devam ediyoruz. Sitemize katkı sunmanız durumunda kaynağı belirtilmiş her türlü bilgiyi burada yayınlamaktan mutluluk duyarız.

Kaynak: Osmanlı Müellifleri, Bursalı Mehmed Tahir Bey, Meral Yayınevi, 3. Cilt.

Yorumlar kapalı.