Charles Herbert Best kimdir? Hayatı ve eserleri

kihaes 04/22/2018 0

Charles Herbert Best kimdir?

Charles Herbert Best kimdir? Hayatı ve eserleri hakkında bilgi: (1899-1978) Kanadalı hekim. Banting ile birlikte, Pankreas salgısında insülinin varlığı­nı bularak işlevini açıklamıştır. 27 Şubat 1899’da ABD’dekı Maine Eyaleti’nin West Pembroke kentinde doğdu. Ailesi Kanadalı’ydı. 1916’da girdiği Toronto Üniversitesi’nde tıp öğreni­mini sürdürürken, Banting’in şeker hastalığı ve pan­kreas salgısı üzerindeki deneylerine katıldı; 1921’de insülini ayırmayı başardılar. Aynı yıl diplomasını alan Best, Connaught Laboratuvarları’ndaki İnsülin Bölümü’nün başına getirildi. 1925’te uzmanlığını tamamladıktan sonra İngiltere’ye giderek Londra Üniversitesi’nde Dale’in yönetimi altında doktora çalışmalarına başladı. 1928’de doktora derecesini alarak Toronto Üniversitesi’ne döndü ve ertesi yıl fizyoloji bölümünün başkanı oldu. 1941 ’de Banting’in ölümü üzerine Banting-Best Tıbbi Araştırmalar bölü­münün yöneticiliğini de üstlenerek her iki görevi 1965’e değin sürdürdü ve 31 Mart 1978’de Toronto’da öldü. Kanada ve Londra’daki Royal Society’lerin yanı sıra birçok yabancı bilim akademisinin de üyesiydi.

Best 1921’de Banting ile birlikte şeker hastalığı­nın nedenlerini araştırmaya başladığında henüz öğ­renciydi. Köpekler üzerinde yaptıkları deneylerle, kandaki şeker miktarının belli düzeyde tutulmasında, pankreastaki Langerhans adacıklarından salgılanan insülün hormonunun düzenleyici rol oynadığını sap­tadılar. Daha sonra, şeker hastalığının tedavisinde kullanılmak üzere hormonun sınai üretimine yardım­cı oldular. Bu buluşu için 1923 Nobel Fizyoloji ve Tıp Ödülü’nü alan Banting, ödülü çalışma arkadaşı Best ile bölüştü.

Sonradan araştırmalarını yalnız sürdüren Best, pankreası alınmış köpeklerde karaciğerin bir süre sonra aşırı yağlandığını, insülin tedavisinin de bu semptomu gideremediğini gözlemledi. Sonunda, ka­raciğer hücrelerinde bulunan ve bir amino alkol olan “kolin”in bu hücreleri koruyucu görev üstlendiğini ve çeşitli karaciğer bozukluklarının kolin eksikliğinden kaynaklanabileceğini açıkladı.

Charles Herbert Best Eserleri

  1. Pankreasın İçsalgıları
  2. Yaşayan Vücut

Kaynak: Türk ve Dünya Ünlüleri Ansiklopedisi, 16. cilt, Anadolu yayıncılık, 1983

Yorumlar kapalı.