Yuri Derenikoviç Apresyan kimdir? Hayatı ve eserleri hakkında bilgi

kihaes 02/26/2016 0

Yuri Derenikoviç Apresyan kimdir? Hayatı ve eserleri hakkında bilgi: (1930) SSCB’li dilbilimci. Anlambilim ve sözcükbilim alanındaki çalışmalarıyla tanınmıştır. SSCB Bilimler Akademisi Rus Dil Kurumu üyesidir. Sovyetler Birliği’ne yapısal dilbilim kavram ve yöntemlerini getiren araştırmalarında, Apresyan’ın temel amacı dağılımsal ve dönüşümsel yöntemlere başvurarak anlambilimsel sınıflandırmalar yapmak ve sözlük anlamlarının düzenli bir tanımını vermektir. (“Çağdaş Yapısal Dilbilimin Kavram ve Yöntemleri”) ve (” Rusça’daki Fiilin Anlamsal Yapısı Üstüne Deney­sel inceleme”) Apresyan’ın en önemli iki yapıtıdır. Apresyan’ın birlikte çalıştığı öbür dilbilimciler, Mel’ Cuk ve Jolkovski’dir.

Edebiyat eleştirisi alanında da çalışan Yuri Derenikoviç, sanatçının öznel düşüncelerinin hangi koşullar altında yaratıcılığa dönüştüğü sorusunu araştırmıştır. Genelde sanat özgürlüğünü tartıştığı bu incelemelerinde eski çağlardan günümüze değin bu soruna çözüm getirmiş düşünür ve sanatçıların yapıtlarını ele almıştır.

Yuri Derenikoviç Apresyan Yapıtları (başlıca):

  1. (“Çağdaş Yapısal Dilbilimin Kav­ram ve Yöntemleri”) 1966;
  2. (“Rusça’daki Fiilin Anlamsal Yapısı Üstüne Deneysel inceleme”)

Site yönetimi olarak mümkün olduğunca internet ortamında bulunmayan bilgileri çeşitli kitap, dergi vb. yayınlardan alarak sitemize aktarmaktayız. Dolayısıyla pek çok kaynaktan alınmış bilgileri burada ziyaretçilerimizin bilgisine sunmaktayız. Sizlerin de her türlü öneri ve eleştirilerine açık bir şekilde yayınlarımıza devam ediyoruz. Sitemize katkı sunmanız durumunda kaynağı belirtilmiş her türlü bilgiyi burada yayınlamaktan mutluluk duyarız.

Kaynak: Türk ve Dünya Ünlüleri Ansiklopedisi, 7. cilt, Anadolu yayıncılık, 1983

Yorumlar kapalı.