Robert Capa kimdir? Hayatı ve eserleri hakkında bilgi

kihaes 11/17/2021 0

Robert Capa kimdir? Hayatı ve eserleri hakkında bilgi: (1913-1954) Macar asıllı ABD’li fotoğrafçı. Çektiği savaş resimleriyle 20.yy’ın önde gelen haber fotoğrafçılarından olmuştur. Macaristan’ın Budapeşte kentinde doğdu, 25 Mayıs 1954’te Çinhindi’nde öldü. Asıl -adı Andrei Friedmann’dır. 1930 dolaylarında Amiral Horty’nin baskı rejimine dayanamayarak Fransa’ya gitmek üzere Macaristan’dan ayrıldı. Yolculuğu sırasında Berlin’e uğradı ve bir arkadaşının Voigtlander marka fotoğraf makinesini ödünç aldı. Bu olay onun, fotoğrafın kendisi için taşıdığı önemi görmesini sağladı, yaşamının akışını değiştirdi. Çektiği fotoğrafları Fransa’da, Robert Capa adında zengin bir Amerikalı’nın yapıtları diye pazarlayıp çok yüksek fiyatlarla sattı. Hilesi anlaşıldığında yapıtları herkesçe aranır hale gelmişti, böylece Capa adını kullanmayı sürdürdü. Paris’te fotoğrafçı David Seymour (Chim) ve Cartıer-Bresson’la tanıştı, onlarla birlikte çalıştı.

Kısa ama hareketli yaşamında, beş ayrı savaşı görüntüledi. İlk kez 1936’da, fotoğrafçı olan sevgilisi Gerda Taro ve arkadaşı Chim ile birlikte savaş muhabiri olarak İspanya İç Savaşı’na katıldı. Çarpışmalar sırasında Taro bir tankın altında kalarak öldü. Bir askeri, tam vurulduğu an gösteren Ölüm Anı adlı klasikleşmiş fotoğrafı, bu üzüntülü döneminin en önemli ürünüdür. Görüntülemedeki üstün başarısı ilk bu savaş sırasında ortaya çıkmıştır. 1938’de Çin-Japon Savaşı’nı görüntüledi. Sonra, II.Dünya Savaşı’nda Afrika, Sicilya ve İtalya’da Life dergisi için resimler çekti. Özellikle Normandiya Çıkarması sırasındaki fotoğrafları hem tarihsel belge, hem de sanat çalışması olarak büyük değer taşır. Savaştan sonra 1947’de, Bresson ve Chim’in de katılmasıyla Magnum adını verdikleri bağımsız fotoğraf ajansını kurdu. Bir yandan bu ajansı yönetirken, bir yandan da yeni bir fotoğrafçı kuşağı yetiştirmek için çaba gösterdi. 1948’de Filistin, 1954’te Fransız-Çinhindi savaşlarına katıldı. Çinhindi’nde Thai Binn yakınlarında yürüyüş halindeki askerleri çekmek için arabasıyla birliklerin önüne geçtiği sırada bir mayının patlamasıyla öldü. Fransız Hükümeti ona sonradan Savaş Haçı madalyası verdi.

Capa fotoğrafçı olarak görevinin, ölüm kalım savaşı içindeki insanları tanıtmak olduğunu söylemiş, fotoğraflarında savaşın tüm korkunçluğunu gözler önüne sermiştir. Özellikle Normandiya Çıkarması fotoğraflarında savaş karşıtı tutumu çok belirgindir. Son çalışmalarında genellikle askerlerin duygusal davranışlarını görüntülemiştir.

Kaynak: Türk ve Dünya Ünlüleri Ansiklopedisi, Cilt 22, Anadolu yayıncılık.

Yorumlar kapalı.