Robert Altman kimdir? Hayatı ve eserleri hakkında bilgi

kihaes 04/29/2016 0

Robert Altman kimdir? Hayatı ve eserleri hakkında bilgi: (1925) ABD’li sinema yönetmeni. Holly­wood sinemacılığına karşı çıkan tutu­muyla önem kazdı. Mıssouri Eyaleti’nde, Kansas City’de doğdu. Missouri Üniversitesi’nde mühendislik eğitimi gördü. II. Dünya Savaşı’nın patlak vermesi üzerine pilot olarak Hava Kuvvetleri’ne girdi, çeşitli çarpışmalara katıldı. Ordudan ayrıldıktan sonra çeşitli dergilere yazılar yazdı, röportajlar yaptı, radyo oyunları yazdı. 1957’de sinemaya geçti. İlk filmlerinden sonra uzun bir süre TV için dizi filmler ve televizyon oyunları çekti. On yıl aradan sonra yeniden konulu filmlere döndü. 1970’te çektiği ve büyük başarı kazandığı M.A.S.H. (Cephede Eğlence) Cannes Festivalinde birincilik ödülü aldı.

Altman sinemaya çeşitli endüstri projelerine ilişkin belgesel filmler çekerek başladı. 1957’de çektiği ilk konulu filmi Delinquents senaryosunu yazdığı, yönettiği ve yapımcılığını üstlendiği küçük bütçeli bir filmdi. The James Dean Story adlı yarı-belgesel filmin yapımına ortak olduktan sonra uzun bir süre TV dizi filmleriyle uğraştı. Combat ve Bus Stop adlı dizi filmlerin beğenilen yönetmeni oldu. Countdown adlı filmle yeniden konulu filmlere döndü. Yapımcılarla ilişkisinin yolunda gitmemesi, çektiği filmlerinde büyük kesintiler yapılmasına yol açıyordu. Ancak 1970’de çektiği Cephede Eğlence hem gişe açısından, hem aldığı eleştirilerle olağanüstü bir başarı kazanınca iyi bir sinema yönetmeni olarak kabul edildi. Kore Savaşı’ndaki iki doktorun genel değerleri yerle bir eden çılgınca davranışlarıyla savaşın anlamsızlığını vurgulayan bu filmde, özellikle Altman’ın ses kaydın­da kullandığı yeni teknik dikkat çekti.

Altman, filmlerine egemen olan güçlü yönetmen özellikleri, yerleşik inanışları sarsan tutumu, Holly­wood sinemasının klişelerine karşı çıkışıyla önem kazandı.

YAPITLAR (BAŞLICA):

  1. The Delinquents, 1957;
  2. The James Dean Story (George ile), 1957,
  3. Countdomn, 1968;
  4. The Cold Day in the Park, 1969;
  5. A.S.H. 1970;
  6. The Long Goodbye, 1973;
  7. Nashville, 1975;
  8. Three Women, 1977;
  9. A Wedding, 1978;
  10. A Perfect Couple,

Kaynak: Türk ve Dünya Ünlüleri Ansiklopedisi, 14. cilt, Anadolu yayıncılık, 1983

Yorumlar kapalı.