Ramon de la Cruz kimdir? Hayatı ve eserleri

kihaes 12/21/2021 0

Ramon de la Cruz kimdir? Hayatı ve eserleri: (1731-1794) İspanyol şair ve oyun yazarı. İspanyol tiyatrosunun Fransız klasiklerinin etkisinden kurtulmasında ve ulusal bir akımın yaratılmasında etkili olmuştur. Ramon de la Cruz Cano y Olmedilla, 28 Mart 1731’de Madrid’de doğdu, 5 Mart 1794’te aynı kentte öldü. Ailesi varlıklı değildi. 1744’te babası ölünce okuldan ayrıldı. On üç yaşında yazmaya başladı. On dört yaşında ilk trajedisini bitirdi. 1748-1759 arasında koşuk diliyle oyunlar yazdı. Voltaire ve Racine’den çeviriler yaptı. 1759’da devlet memuru olarak yaşamını güvence altına aldı. Hemen ardından Margarita Beatriz de Magan’la evlendi. Perde aralarında oynayan bir tür kısa oyun olan saınete’ler yazmaya başladı. Aydınların eleştirdiği bu oyunlar halkın en sevdiği türler arasındaydı. 1770’lerde ünü iyice yayıldı. Öylesine ki önceleri kendisini eleştirmiş olanların bile sevgisini kazandı. Öldüğünde, ardında, 300’ü sainete olmak üzere, 542 yapıt bıraktı.

Cruz’un sainete yazmaya başladığı dönemde bu tür oyunlar hor görülüyordu. Oysa o, İspanyol tiyatrosunun Fransız Neo-Klasizmi’nin (Yeni Klasikçilik) etkisinden kurtulmasını istiyor, Calderon de la Barca ve Lope de Vega gibi oyun yazarlarının temelini attıkları ulusal nitelikli tiyatronun, ancak halk tiyatrosu geleneğinden filizlenebileceğini düşünüyordu. Bu amaçla sainete ve bir başka tür kısa oyun olan entremes (önoyun) tarzının kimi öğelerini değiştirdi. Tanrıların ve tanrıçaların yerlerine günlük yaşamdan tipler ve kişiler koydu. Ayrıca üç birlik kuralına bağlı kalmadı.

Cruz’un İspanyol tiyatrosuna en önemli katkısı, günlük yaşamı sahneye getirerek, halkın tiyatroya sahip çıkmasını sağlamak olmuştur.

Ramon de la Cruz Eserleri:

  1. La presumida burlada, 1768, (“Kibirli Kadının Sonu”); 
  2. El fandango del candil, 1770, (“Lambanın Dansı”).

Kaynak: Türk ve Dünya Ünlüleri Ansiklopedisi, Cilt 28, Anadolu yayıncılık.

Yorumlar kapalı.