Pedro Antonio de Alarcon kimdir? Hayatı ve eserleri hakkında bilgi

kihaes 02/24/2016 0

Pedro Antonio de Alarcon kimdir? Hayatı ve eserleri hakkında bilgi: (1833-1891) İspanyol romancı. Don Quixote’den sonra en çok okunan İspanyol roma­nı Üç Köşeli Şapka’nın yazarıdır. Granada’da, Guadix kasabasında doğdu. Çok çocuklu ve yoksul bir ailenin oğluydu. Granada Üniversitesindeki hukuk öğrenimini büyük güçlük­lerle tamamladı. Genç yaşta politika ile ilgilenmeye başladı. 1853’te Madrid’e gidip, radikal fikirleri savu­nan Genç Liberaller Birliği adındaki topluluğun yayın organı El Latigo ( Kırbaç ) dergisini yönetti. Başından geçen bir düello olayı sonucu politik düşüncele­rinde büyük değişiklikler oldu; kararlı bir tutucu ve din savunucusu haline geldi. 1859’da İspanya’yla savaşmaya başlayan Fas’a, modern anlamda ilk savaş muhabiri olarak gitti. Fransa ve İtalya’ya uzun geziler yaptı. Dönüşünde siyasetten uzaklaşıp kendini edebi­yata verdi. 1875’te İspanya Kraliyet Akademisi’ne seçildi. Bir süre sonra kendisine yöneltilen ağır eleştiriler sonucu yazarlıktan çekildiğini açıkladı. Uzun bir hastalıktan sonra Madrid’de öldü.

Daha öğrenciliği sırasında edebiyata aşırı düş­künlüğü olan Alarcon, hukuk okurken bir dizi roman çalışmasına girmişti. Ancak, bir yazar olarak adını duyurması Fas’taki savaşa ilişkin gözlemlerim yayım­lamasından sonra gerçekleşti. 1872-1884 arasında yoğun bir yazma dönemine girdi. Başyapıtı sayılan El sombrero de tres picos’u (“Üç Köşeli Şapka”) bu dönemde yazdı. Mizahi bir aşk öyküsünü anlatan bu yapıt, daha sonra çeşitli uyarlamalara, bu arada bir de baleye konu oldu.

Alarcon, İspanyol edebiyatının Don Quixote’ den sonra en çok okunan ve sevilen romanı olan Uç Köşeli Şapka’yla ülkesinin büyük yazarları arasına girmiştir.

YAPITLAR:

  1. El final de Norma, 1851;
  2. Diario de un testigo en la guerra de Afrıca, 1859;
  3. El sombrero de tres picos, 1874, (“Üç Köşeli Şapka”);
  4. El capıtan Veneno,

Kaynak: Türk ve Dünya Ünlüleri Ansiklopedisi, 4. cilt, Anadolu yayıncılık, 1983

Yorumlar kapalı.