Mehmed İbn-i Hüsrev kimdir? Hayatı ve eserleri hakkında bilgi

kihaes 12/30/2015 0

Mehmed İbn-i Hüsrev kimdir? Hayatı ve eserleri hakkında bilgi: Mehmed İbn-i Hüsrev. Eski adı Mihaliç olan şimdiki Karacabey’de doğmuştur. 1141 (1728) tarihinde Manisa’da Ulu Cami’ mütevellisi iken nücum’dan – hey’et (Küşyar) ismindeki eseri girişinde lazım olan faydalı bilgileri ilave ederek terceme etmiştir. Bu terceme dört makale üzerine müretteb olup her makale bir takım babları ihtiva etmektedir.

Mehmed İbni Hüsrev kimdir? Hayatı ve eserleri hakkındaki yazımızın sonuna gelmişken bir hatırlatma yapmak istiyoruz. Öncelikle kaynağımız altta, yazının sonunda da belirttiğimiz gibi Bursalı Mehmet Tahir Bey’in Osmanlı Müellifleri isimli eseri’dir. Daha detaylı bilgi edinmek isteyen ziyaretçilerin araştırmalarına devam etmesini öneririz. Herhangi bir şekilde Mehmed İbn-i Hüsrev hayatı hakkında bilgi edinen ziyaretçilerimiz bize bu bilgileri kaynaklarıyla birlikte ulaştırırlarsa yayınlamaktan mutluluk duyacağımızı belirtmek isteriz.

Mehmed İbn-i Hüsrev

Site yönetimi olarak mümkün olduğunca internet ortamında bulunmayan bilgileri çeşitli kitap, dergi vb. yayınlardan alarak sitemize aktarmaktayız. Dolayısıyla pek çok kaynaktan alınmış bilgileri burada ziyaretçilerimizin bilgisine sunmaktayız. Sizlerin de her türlü öneri ve eleştirilerine açık bir şekilde yayınlarımıza devam ediyoruz. Sitemize katkı sunmanız durumunda kaynağı belirtilmiş her türlü bilgiyi burada yayınlamaktan mutluluk duyarız.

Kaynak: Osmanlı Müellifleri, Bursalı Mehmed Tahir Bey, Meral Yayınevi, 3. Cilt.

Yorumlar kapalı.