Kjeld Abell kimdir? Hayatı ve eserleri hakkında bilgi

kihaes 12/15/2015 0

Kjeld Abell kimdir? Hayatı ve eserleri hakkında bilgi: (1901-1961) Danimarkalı oyun yazarı. Dönemi­nin siyasi ve ahlaki başkaldırılarını konu alan oyunlar yazmıştır. 25 Ağustos 1901’de, Ribe’de doğdu. Kopenhag Üniversitesi’nde ekonomi okudu. Ailesindeki burjuva değerlere duyduğu tepkiyle Paris’e gidip ressamlığa başladı. Londra ve Kopenhag’da sahne dekorcusu olarak çalıştı. 1935’te sahnelenen ilk oyunu büyük ilgi toplayınca yazarlıkta karar kıldı. Alman işgali sırasın­da Naziler’e karşı oyunları yüzünden birkaç ay toplama kampında kaldı. Ünlü Danimarkalı yazar KajMunk’un Almanlar tarafından öldürülmesini protesto ettikten sonra Direniş Örgütü’ne katıldı. 1952’de Çin Halk Cumhuriyeti’ni ziyaret etti. 5 Mart 1961’de, Kopenhag’da öldü.

Kjeld Abell’in büyük bir başarı kazanan ilk oyunu Melodien der blev voek, (“Yitik Ezgi”) yaşa­mının “ezgi”sini yitirmiş bir bürokratın otoriteyle ve düzenin kurallarıyla boğuşmasını yansıtıyordu, ikinci oyunu Eva aftjener sin barnepligt ise Hıristiyan öğretisindeki Havva’nın çağdaş Danimarka’da burju­va değerlerine sıkı sıkı sarılan bir ailede yeniden dünyaya gelişini ve yaşadığı şoku aktarmaktaydı. Alman işgali altında yazdığı oyunların en önemlisi, insanoğluna kötülük yapma durumunda olan bir insanın yaşam hakkının elinden alınıp alınamayacağı­na ilişkin bir tartışmayı içeren Anna Sophie Hedvig’ dir. Yazar, kadın kahramanının bu yönde gerçekleş­tirdiği eylemin felsefi olarak doğruluğunu savunur. Oyun bu özelliğiyle direniş hareketini derinden etkilemiştir.

Tüm yazarlık yaşamı boyunca güçlü bir karşı çıkışı simgelemiş olan Abell, karmaşık insani sorunla­rı renkli ve canlı bir çerçeve içinde vererek geniş seyirci kitlelerini etkileyebilmiştir.

YAPITLAR (başlıca):

  1. Melodien der blev voek, (“Yitik Ezgi”); 1935;
  2. Eva aftjener sin barnepligt, 1936;
  3. Anna Sopie Hedvig, 1939;
  4. Judith, 1940;
  5. Dronnig gaar igen, 1943;
  6. Dage paaen sky, 1947;
  7. Den bla pekingeser, 1954.

Kaynak: Türk ve Dünya Ünlüleri Ansklopedisi, 2. cilt, Anadolu yayıncılık, 1983

Yorumlar kapalı.