İbrahim İbn-i Mehmed kimdir? Hayatı ve eserleri hakkında bilgi

kihaes 12/28/2015 0

İbrahim İbn-i Mehmed kimdir? Hayatı ve eserleri hakkında bilgi: Riyaziyenin bilhassa hey’et (astronomi) şu’besinde geniş bilgi sahiblerindendir. İki cepheli madeni bir levha üzerine mahirane bir surette tersim ettiği (usturlap) aleti Üsküp’teki Melami Dergahında tarafımdan görülmuştür. Bu aletin terceme sahibinin eli ile 1098 (1687) tarihinde İstanbul’da Köprülü Mehmed Paşa Medresesinde i’mal ve tersim edildiği yazılıdır. Mezkur levha yardımımla Manastır’a götürülerek asrımız riyaziye ve astronomi mütehassıslarından hayatı aşağıda gelecek olan üstad-ı ekremim Bursa’lı Ali Sulhi Bey’e gösterilmiş ve kullanma usulüne dair hususi risale kaleme alınıp Üsküp’e gönderilmiştir.

İbrahim İbn-i Mehmed kimdir? Hayatı ve eserleri hakkındaki yazımızın sonuna gelmişken bir hatırlatma yapmak istiyoruz. Öncelikle kaynağımız altta, yazının sonunda da belirttiğimiz gibi Bursalı Mehmet Tahir Bey’in Osmanlı Müellifleri isimli eseri’dir. Daha detaylı bilgi edinmek isteyen ziyaretçilerin araştırmalarına devam etmesini öneririz. Herhangi bir şekilde İbrahim İbn-i Mehmed hayatı hakkında bilgi edinen ziyaretçilerimiz bize bu bilgileri kaynaklarıyla birlikte ulaştırırlarsa yayınlamaktan mutluluk duyacağımızı belirtmek isteriz.

İbrahim İbn-i Mehmed

Site yönetimi olarak mümkün olduğunca internet ortamında bulunmayan bilgileri çeşitli kitap, dergi vb. yayınlardan alarak sitemize aktarmaktayız. Dolayısıyla pek çok kaynaktan alınmış bilgileri burada ziyaretçilerimizin bilgisine sunmaktayız. Sizlerin de her türlü öneri ve eleştirilerine açık bir şekilde yayınlarımıza devam ediyoruz. Sitemize katkı sunmanız durumunda kaynağı belirtilmiş her türlü bilgiyi burada yayınlamaktan mutluluk duyarız.

Kaynak: Osmanlı Müellifleri, Bursalı Mehmed Tahir Bey, Meral Yayınevi, 3. Cilt.

Yorumlar kapalı.