Hızır Halife et-Teberi kimdir? Hayatı ve eserleri hakkında bilgi

kihaes 12/28/2015 0

Hızır Halife et-Teberi kimdir? Hayatı ve eserleri hakkında bilgi: Sultan Dördüncü Murad devri teberdar (baltalı yeniçeri askeri, solak sınıfı) larından ve ilim erbabından bir zattır. Hesab ilminden (Cezire-i Erkam) ismindeki eserinin fihristi aşağıdadır:

1. bab: Kara cümle, 2. bab: Tefrik, 3. bab: Darb, 4. bab: Tansif, 5. bab: Taz’if, 6. bab: Taksim, 7. bab: Taksim-i Gurema, 8. bab: Zekat, 9. bab: Gümrük, 10. bab: Altını kuruşa bozmak, 11. bab: Kuruşu altına bozmak, 12. bab: Siyakat-ı Arabi ve Erkam-ı Hindi beyanındadır.

Hızır Halife et-Teberi kimdir? Hayatı ve eserleri hakkındaki yazımızın sonuna gelmişken bir hatırlatma yapmak istiyoruz. Öncelikle kaynağımız altta, yazının sonunda da belirttiğimiz gibi Bursalı Mehmet Tahir Bey’in Osmanlı Müellifleri isimli eseri’dir. Daha detaylı bilgi edinmek isteyen ziyaretçilerin araştırmalarına devam etmesini öneririz. Herhangi bir şekilde Hızır Halife et-Teberi hayatı hakkında bilgi edinen ziyaretçilerimiz bize bu bilgileri kaynaklarıyla birlikte ulaştırırlarsa yayınlamaktan mutluluk duyacağımızı belirtmek isteriz.

Hızır Halife et-Teberi

Site yönetimi olarak mümkün olduğunca internet ortamında bulunmayan bilgileri çeşitli kitap, dergi vb. yayınlardan alarak sitemize aktarmaktayız. Dolayısıyla pek çok kaynaktan alınmış bilgileri burada ziyaretçilerimizin bilgisine sunmaktayız. Sizlerin de her türlü öneri ve eleştirilerine açık bir şekilde yayınlarımıza devam ediyoruz. Sitemize katkı sunmanız durumunda kaynağı belirtilmiş her türlü bilgiyi burada yayınlamaktan mutluluk duyarız.

Kaynak: Osmanlı Müellifleri, Bursalı Mehmed Tahir Bey, Meral Yayınevi, 3. Cilt.

Yorumlar kapalı.