Hüseyin İbn-i Hasan Konevi kimdir? Hayatı ve eserleri hakkında bilgi

kihaes 12/21/2015 0

Hüseyin İbn-i Hasan Konevi kimdir? Hayatı ve eserleri hakkında bilgi: Hicri sekizinci asrın riyaziyecilerinden olup 833 (1430) tarihinde te’lif ettiği (Ravzatü’l-Müneccimin) ismindeki eserinde ilm-i nücum yani ilm-i hey’etle (astronomi ile) yıldızların ahkâmına dair mufassal tarihler vardır.

Hüseyin İbn-i Hasan Konevi kimdir? Hayatı ve eserleri hakkındaki yazımızın sonuna gelmişken bir hatırlatma yapmak istiyoruz. Öncelikle kaynağımız altta, yazının sonunda da belirttiğimiz gibi Bursalı Mehmet Tahir Bey’in Osmanlı Müellifleri isimli eseri’dir. Daha detaylı bilgi edinmek isteyen ziyaretçilerin araştırmalarına devam etmesini öneririz. Herhangi bir şekilde Hüseyin İbn-i Hasan Konevi hayatı hakkında bilgi edinen ziyaretçilerimiz bize bu bilgileri kaynaklarıyla birlikte ulaştırırlarsa yayınlamaktan mutluluk duyacağımızı belirtmek isteriz.

Hüseyin İbn-i Hasan Konevi

Site yönetimi olarak mümkün olduğunca internet ortamında bulunmayan bilgileri çeşitli kitap, dergi vb. yayınlardan alarak sitemize aktarmaktayız. Dolayısıyla pek çok kaynaktan alınmış bilgileri burada ziyaretçilerimizin bilgisine sunmaktayız. Sizlerin de her türlü öneri ve eleştirilerine açık bir şekilde yayınlarımıza devam ediyoruz. Sitemize katkı sunmanız durumunda kaynağı belirtilmiş her türlü bilgiyi burada yayınlamaktan mutluluk duyarız.

Kaynak: Osmanlı Müellifleri, Bursalı Mehmed Tahir Bey, Meral Yayınevi, 3. Cilt.

Yorumlar kapalı.