Felix Candela kimdir? Hayatı eserleri

kihaes 11/23/2021 0

Felix Candela kimdir? Hayatı eserleri: (1910) İspanyol asıllı Meksikalı mimar. Oluşturduğu kabuk strüktürlerle ta­nınmıştır. 27 Ocak 1910’da Madrid’de doğdu. Instituto de Cardenal Cisneros’da öğrenim gördü ve Madrid’de Escuela Superior de Arquitectura’da staj yaptı. 1936­-1939 İspanya İç Savaşı’nda Cumhuriyetçilerim yanın­da savaştı. 1939’da Fransa’ya geçti, bir süre bir göçmen kampında kaldıktan sonra Meksika’ya göç etti. 1939-1940’ta bir İspanyol yerleşmesi olan Santa Clara’daki yapım çalışmalarına katıldı. 1940’ta Mexico City’de teknik ressamlık yaptı. Daha sonra kardeşi Antonio ile birlikte bir mimarlık ve yapı şirketi kurdu. Kabuk strüktürler üstündeki çalışmaları Candela’ya 1961’de UIA’nın (Union Internationale des Architectes-Uluslararası Mimarlar Birliği) Auguste Perret Ödülü’nü ve Londra’daki RIBA’nın (Royal Institute of British Architects-Britanya Mimarları Kraliyet Enstitüsü) altın madalyasını kazandırdı. Kısa bir süre Harvard Üniversitesi’nde konuk öğretim görevliliği yaptı.

Felix Candela, öğrenciliği sırasında yapıtlarını tanıma olanağı bulduğu Eduardo Torroja’nın kabuk strük-türlerinden etkilenmiştir. Meksika’da bir mimar ola­rak kendini kabul ettirdikten sonra da donatılı beton yapım yönteminin uygulanması yolunda çalışmalar yapmış, bu konuyla ilgili yazılar yazmıştır. Mexico City’de kurulan üniversite kampüsü ona ilk kabuk strüktürünü uygulama olanağını vermiştir. Yapımını üstlendiği Kozmik Işınlar Pavyonu nun çatısını hiper­bolik paraboloid bir kabukla örtmüştür. En kalın yeri 16 cm, kenarları ise yalnızca 3 cm kalınlığında olan bu kabuğun özelliği, eğri bir yüzey olmasına karşın kalıplarında düz tahtaların kullanılması, dolayısıyla da görece az malzeme kullanımı ile önemli bir ekonomi sağlamasıdır. Bu yaklaşım, kabuk strüktürlere olan ilginin artmasına ve Candela’nın yeni yapı önerilen almasına yol açmıştır.

Candela’nın yaptığı kabuklar bundan sonraki yapılarında giderek daha
incelmiş, geçtikleri açıklıklar da daha büyümüştür. Daha çok üretim yapılarında
uygulanan kabuk yöntemini Candela, Mexico City’de yaptığı bir kilisede de
uygulamıştır. Çatı örtüsü kabuğun, yalnızca 3,81 cm
kalınlığında olduğu bu yapının biçimlenmesinde, İspanyol mimar A. Gaudi’
nin etkileri görülür.

Felix Candela bu yapım yöntemini kullanarak çağdaş mimarlığın anlatım dilini, kimi yerde dışavurumcu yanı ağır basan ilginç biçimlerle zenginleştirmiştir. Örneğin başyapıtı sayılan Yüzen Bahçeler Lokantası’nda, aşağı yukarı dalgalanmalarıyla sekiz yapraklı bir çiçeği andıran kabuk strüktür, duvarlarla tavan arasındaki ayırımı ortadan kaldırarak bu yapı öğeleri­ni birbiri içine karışan bir bütün halinde birleştirebilmesine olanak sağlamıştır.

Felix Candela Eserleri:

Yapılar:

 1. Meksika
  Üniversitesi Koz­mik İşınlar Laboratuvarı (J.Gonzales ile), 1951, Mexico City;
 2. Virgen
  Milagrosa Kilisesi, 1954-1955, Mexico City;
 3. Valores
  Borsası, 1955,
  Meksika;
 4. Nuestra Senora de la Soledad Şapeli (E.de la
  Mora ile), 1955, Coyoacan/Meksika;
 5. Coyoacan
  Hali (P. R. Vasquez
  ve Rafael ile), 1956, Coyoacan/Meksika;
 6. Yüzen
  Bahçeler Lokantası (J. A. Ordonez
  ile), 1958, Xochimilcho/Meksika;
 7. La
  Jaca-randa Gece Kulübü, 1958,
  Acapulco/Meksika;
 8. John Lew’s Mağazası (Yorke,
  Rosenberg ve Mardall
  ile), 1963, Steveage/İngiltere;
 9. Olimpiyat
  Spor Sarayı, 1968,
  Mexico City.

Kaynak: Türk ve Dünya Ünlüleri
Ansiklopedisi, Cilt 22, Anadolu yayıncılık.

Yorumlar kapalı.