Enrico Cecchetti kimdir? Hayatı ve Eserleri

kihaes 12/08/2021 0

Enrico Cecchetti kimdir? Hayatı ve Eserleri: (1850-1928) İtalyan dansçı ve bale eğitmeni. Geliştirdiği bale eğitim programı, İngiltere ve ABD’de bugün yaygın olarak uygulanmaktadır. 21 Haziran 1850’de Roma’da doğdu, 13 Kasım 1928’de Milano’da öldü. Hem babası, hem de annesi dansçı idiler. Cecchetti bir tiyatronun soyunma odasında dünyaya gelmişti. Çok küçük yaşta baleye başladı ve 5 yaşında seyirci karşısına çıktı. 19. yy’ın önemli bale kuramcısı ve eğitmenlerinden Carlo Blasis’in (1797-1878) öğrencisi olan Giovanni Lapri’yle birlikte çalıştı. 1870’te Milano’da La Scala’da sahneye çıktı. Kısa sürede tüm Avrupa ve ABD’de tanındı. Avrupa’da birçok bale topluluğunda konuk baş dansçı olarak dans etti.

1887’den sonra St. Petersburg’daki (bugün Leningrad) Marinski Tiyatrosu’nda (bugün Kirov Tiyatrosu) dans etmeye başladı. 1890’da koreograf Petipa’nın Çaykovski’nin müziğiyle hazırladığı Uyuyan Güzel’deki dansıyla büyük bir başarı kazandı. Teknik kusursuzluğu temel alan dans stili, Rusya’da ilgiyle izlenmesine yol açtı. Aynı yıl St. Petersburg’daki imparatorluk Balesi’nde bale ustası (maitre de hallet.) oldu. 1892-1902 arasında bu topluluğa bağlı bale okulunda eğitmen olarak çalıştı. Bu okulda aralarında Karsavina, Nijitiski, Fokine ve Pavlova gibi Rus balesinin ünlü adlarının da bulunduğu birçok dansçı yetiştirdi.

1902-1905 arasında Varşova Tiyatrosu’na bağlı bale okulunda, 1909’dan 1918’e değin de ünlü emprezaryo Diaghilev’in kurduğu Rus Baleleri topluluğunda eğitmenlik yaptı. 1918’de yine bir dansçı olan eşi Giuseppina de Maria ile birlikte Londra’da özel bir bale okulu açtı. Burada Alicia Markova ve Sergey Lifar gibi ünlü dansçılar yetiştirdi. 1925’ten başlayarak La Scala Bale Okulu’nu yöneten Enrico Cecchetti, ölümüne değin bale eğitmenliğini sürdürdü.

Enrico Cecchetti bale tarihin en büyük eğitmenlerinden biridir. Geliştirdiği bale eğitim yöntemi, klasik balenin beş pozisyonu ile yedi temel hareketini kapsayan sıkı bir çalışma programını içerir. Bu programın benimsenip yaygınlaştırılması amacıyla 1922’de Londra’da Cecchetti Society (Cecchetti Derneği), 1939’da da ABD’de Cecchetti Council of America (Amerikan Cecchetti Kurulu) kurulmuş ve sanatçının bale yöntemi, İngiltere ve ABD’de yaygın olarak uygulanan bir eğitim durumuna gelmiştir. Enrico Cecchetti ayrıca, bir eğitmen olarak Fransız Marius Petipa ve İsveçli Christian Johansson ile birlikte Rus balesinin gelişiminde önemli rol oynamıştır.

Enrico Cecchetti Eserleri: 

Oynadığı baleler: 

  1. Uyuyan Güzel, 1890, müz. Çaykovski; 
  2. Şehrazad, 1910, müz. Rimski- Korsakov; 
  3. Petruşka, 1911, müz. Stravinski.

Kaynak: Türk ve Dünya Ünlüleri Ansiklopedisi, Cilt 24, Anadolu yayıncılık.

Yorumlar kapalı.