Elif-Bedii Aran kimdir? Hayatı ve eserleri hakkında bilgi

kihaes 02/26/2016 0

Elif-Bedii Aran kimdir? Hayatı ve eserleri hakkında bilgi: Türk piyanistler. Aran ikilisi, başarılı konserleriyle Türkiye ve dünyada ta­nınmıştır. Bedii Aran İstanbul’da doğdu. Piyanoya dört yaşında, Mithat Fenmen’in öğrencisi olarak başladı. Daha sonra Verda Ün’le çalıştı. 1962’de ABD’ye giderek Eastman Müzik Okulu’na girdi. Echaniz’in öğrencisi oldu. ABD’deyken Albright, Alton Jones ve Piano Recording ödüllerini kazandı. 1966’da Juilliard Müzik Okulu’na girdi. Beveridge Webster’in öğrenci­si oldu.

Elif Aran İstanbul’da doğdu. Beş yaşında İstan­bul Belediye Konservatuvarı’na girdi ve Rana Erksan’ın öğrencisi oldu. Daha sonra öğrenimini Ferdi Ştatzer’le sürdürerek konservatuvarı bitirdi. 1969’da Viyana’da Drendel, Badura-Skoda ve Demus yöneti­minde düzenlenen ileri düzeyde bir eğitim kursuna katıldı. 1970’te girdiği Juilliard Müzik Okulu’nu Rosina Lhevinne’in öğrencisi olarak bitirdi.

Elif ve Bedii Aran’ın öğrenim gördükleri Juilli­ard Müzik Okulu 1905’te New York’ta kurulmuştur ve ABD’nin en ünlü bağımsız konservatuvarlarından biridir. Avrupalı müzik eğitimcilerinin de yer aldığı okul, en ileri öğretim yöntemlerini uygulamasıyla tanınmıştır.

Elif-Bedii Aran

Evli olan Elif ve Bedii Aran 1972’de Aran İkilisi’ni oluşturdular, ikili ilk resitalini İstanbul ve Ankara’da verdi; 1973’te Balkan ülkeleri ve Macaris­tan’da bir turneye çıktı. Daha sonra Finlandiya, Batı Almanya ve İngiltere’de konserler veren Aran İkilisi Münih’te katıldığı bir uluslararası müzik yarışmasın­da birincilik ödülü aldı. Almanya’da plak dolduran ikili, başarılı çalışmalarıyla Avrupa’da sesini duyur­du.

Kaynak: Türk ve Dünya Ünlüleri Ansiklopedisi, 7. cilt, Anadolu yayıncılık, 1983

Yorumlar kapalı.