Cincinnatus Lucius Quinctius kimdir? hayatı ve eserleri hakkında bilgi

kihaes 06/20/2015 0

Cincinnatus Lucius Quinctius kimdir? hayatı ve eserleri hakkında bilgi: Romalı general (MÖ 519-430) Bu Romalı general çok yaşadığı halde, hak­kında pek az şey bilinir. Ancak görevden ayrıl­dıktan sonra altmış yaşına geldiğinde, devleti kurtarması için yeniden göreve çağrıldığı bili­nir. Senatonun çağrısı kendisine iletildiğinde, usta asker küçük tarlasında toprağı kabartmak­la uğraşıyordu. Diktatörlük görevini kabul et­mesi için kendisine ricada bulundular. Homur­danarak artık emekli olduğunu söyleyen Cincinnatus, önce işini bitireceğini bildirdi. Güneş batarken mütevazi kulübesine gidip duvardan birtakım silahlar aldı ve Roma’ya gönderilme­sini istedi.

Ancak oraya vardıktan sonra, geçici olmak koşuluyla görev kabul edebileceğini bildirdi. Sonra da ordunun başına geçip, Roma’yı zafe­re ulaştırdı (458). Zaferden sonra görevden der­hal istifa ederek, yeniden çiftliğine çekildi. Yıl­larca sonra devleti kurtarması için yeniden gö­reve çağrılacak ve 80 yaşında bir ayaklanmayı bastıracaktı. .

Kendisinden sonra gelen kuşaklar, onun sa­de, dürüst ve namuslu yaşamını, .bir Romalının nasıl olması gerektiğine örnek olarak gös­terdiler.

Kaynak: Tarihi yaratan 1000 büyük adam, Milliyet

Yorumlar kapalı.