Yusuf Alper kimdir? Hayatı ve eserleri hakkında bilgi

kihaes 07/05/2015 0

Yusuf Alper kimdir? Hayatı ve eserleri hakkında bilgi: 1956 yılında Horasan’ da doğdu. 1979 yılında Hacettepe Ü. Tıp Fakültesini bitirip 1985 yılında Ege Ü. Tıp Fakültesinde Psikiyatri Uzmanı, 1991 yılında da Doçent, I998’de Profesör oldu, Halen aynı görevi sürdürmektedir. İlk şiirleri 1975’ten başlayarak llgaz, Türk dili, Oluşum, Sesimiz, Dönemeç, Türkiye Yazıları, Ankara Sanat, Yeni Sanat, Yusufçuk, Somut, Sözcükler vb, dergilerde yayınlandı. Daha sonra Yamaç, Körfez, Ortaklaşa, Varlık, Yazko Edebiyat, Yeni Düşün, Yeni Yaprak, Bray; Karşı, Şairin Atölyesi, Yeni Biçem, Dize, Düşler, Yaklaşım, Poetik’us, Kedi, Çağdaş Türk Dili, İnsan, Pencere, Düşlem, E Dergisi, Bahçe, Akatalpa, Yasak Meyve, Ünlem vb, dergilerde yayınlandı. Halen bu dergilerden bazılarında şiirlerini ve şiir üstüne yazılarını yayınlamaktadır.

Şiirlerinde, toplumsal bir varlık olan insanın bireysel sorunlarını, içsel çatışmalarını, iletişimsizliklerini, hüznünü, toplumla olan çatışmalarını; toplumsal baskıların, zulmün, savaşın insanı etkileyişini Lirik ve özgün bir anlatımla işlemektedir, ilk şiirleriyle önemli eleştirmenlerin dikkatini çekti. Moda şiir anlayışlarına temkinli yaklaştı. Şiirin imgeyle yazıldığını ancak şiirin ne kadar çağrışıma dayalı olursa olsun yine de bir anlam taşıyacağını savundu. Onun şiir anlayışına göre şiir bir konuyu anlatmak zorunda değildir ama her şiirin sezgisel düzeyde de olsa bir anlamı olacaktır. Cemal Süreya ikinci kitabı ‘Zamanın Kırılan Aynasında’ şunları yazmıştı: “Ve Yusuf Alper’i Zamanın Kırılan Aynasında sevmek. Anadolu şiir duyarlılığını dipten sürdürüyor Yusuf. Büyük Hüzün … Genç şairler üstüne düşünelim diyorum. Kanılarımız katılaşmış ve yanlış diyorum. Karşılaştırma cesaretini göstermiyor kimse.”

Yusuf Alper’in: branşında yazdığı bilimsel kitapların dışında Kanayan Şiirler (1985), Zamanın Kırılan Aynasında (1989), Yaldızlı Bir Yanılsama (1994), Yeryüzüne Vuran Telaş (1995) ve Şimdi Hangi Irmakta (1998) ve Dalgaların Sesiyle (2001), Derin Uğultu adlı şiir kitapları vardır. ‘Şimdi Hangi lrmakta’ ile 1999 Orhon Murat Arıburnu Ödülleri Sabahattin Kudret Aksal Şiir Özel Ödülünü aldı. Şiir üstüne yazıları ve konuşmalarını topladığı Şair Her Zaman adlı deneme kitabı 2005’de yayınlandı.

Kaynak: Türk Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Ansiklopedisi, 2. Cilt, Hasan Latif SARIYÜCE, Nar yayınları, 2012

Yorumlar kapalı.