Truman Capote kimdir? Hayatı ve eserleri

kihaes 11/18/2021 0

Truman Capote kimdir? Hayatı ve eserleri hakkında bilgi:(1924) ABD’li öykü, roman ve deneme yazarı. Amerikan Gotik geleneğinin başlıca temsilcilerindendir. 30 Eylül 1924’te, ABD’nin güneyinde, New Orleans’da doğdu. Annesiyle babasının ayrılmaları üzerine, Louisiana ve Alabama’daki akrabalarının yanına yollandı. Bu dönemdeki çocukluk yaşantıları yetişkinliğinde yazdıklarının esin kaynağı olmuştur. Daha sonra Connecticut Eyaleti’nin Milbrook kentinde oturan annesiyle üvey babasının yanına gitti ve öğrenimini Greenwich High School’da tamamladı.

1948 tarihli ilk romanı Other Voıces, Other Rooms (“Başka Sesler, Başka Odalar”), genç bir yazarın ilk başarısı olarak büyük övgüyle karşılandı. Capote, bu romanında Güney’i, Güney’in kabuslu atmosferini küçük bir çocuğun gözünden anlatır. Korku romanı izleklerini çok kişisel gözlemlerle zenginleştiren bir yapıttır. Anormal psikolojik durumları, şiddet ve korku öğelerini melodram havasında işleyen modern Gotik roman anlayışının parlak bir örneğidir. Truman Capote bu tarihten iki yıl önce “Shut a Final Door” (Son Kapıyı Kapa) adlı kısa öyküsü için O. Henry öykü ödülünü aldı. Bunu ve öteki öykülerini içeren A Tree of Night (Gece Ağacı) ile Gotik öykü geleneğini sürdürdü ve yalnız, yalıtılmış kişilerin psikolojik çıkmazlarından esinlenen korku öyküleri yazdı.

1951 tarihli The Grass Harp’ta (Çimen Türküsü), tuhaf bireylerden oluşan bir Güneyli aile anlatılır. Kısa bir süre için dünyadan el etek çekip ağaç tepesindeki bir eve yerleşen bu kişiler daha sonra güçleri tazelenmiş olarak gündelik yaşama dönerler. Bu romanı sahneye de uyarlayan Capote, 1954’te besteci Harold Arlen’in isteği üzerine “House of Flosvers” (“Çiçeklerin Evi”) adlı öyküsünden hareketle bir müzikal yazdı. Yazar aynı yıl yönetmen John Huston için Beat the Devil (Sarışın Şeytan) adlı filmin senaryosunu hazırladı ve Local Colour (“Yerel Renk”) başlığı altında gezi notlarını yayımladı.

New Yorker dergisi adına, SSCB’de Porgy ve Bess turnesine çıkan zenci sanatçılara eşlik etti. Bu gezinin izlenimlerini 1956’da Muses Are Heard (‘’Esin Perileri Duyuluyor”) adlı kitapta topladı. 1958’de yazdığı ve en sevilen kitaplarından biri olan Breakfast at Tiffany’s (Tiffany’dc Kahvaltı), Manhattanlı bir ‘hayat kızıyla’ yazarlık heveslisi bir delikanlının olağanüstü serüvenlerini anlatıyordu. Truman Capote, gazeteciliğe giderek daha çok zaman ayırmaya başladı. 1959 tarihli Observations (“Gözlemler”), yazarın çeşitli ünlü kişilerle yaptığı röportajları kapsar.

Capote’yi yepyeni bir yazı tarzına yönelten romanı İn Cold Blood’du (Soğukkanlılar). 1966’da yazılan bu romanda Capote gerçek bir cinayet olayından yola çıkarak gazeteci üslubu kullanarak çok değişik bir roman metni yarattı.

1965’te yazdığı “A Christmas Memory” (“Bir Noel Anısı”) ve 1968’de yazdığı “Thanksgiving Visitor” (“Şükran Günü Konuğu”) ise yazarın televizyon filmi haline getirilen öykülerinden ikisidir. Birlikte yayımlanan bu iki uzun öyküden bu yana, Capote Let the Dogs Bark (“Bırak Ulusun Köpekler”) ve Music for Chaemeleons (“Bukalemunlar için Müzik”) adını verdiği iki denemeler kitabı yayımladı.

Capote, Amerikan edebiyatının ‘harika çocuklarından bindir. Edebi verimi az ama nitelikli olmuş, kimi çağdaş yazı tekniklerini edebiyat alanına sokmuştur.

Truman Capote Eserleri:

Roman: 

 1. Other Voices, Other Rooms, 1948, (“Başka Sesler, Başka Odalar”); 
 2. The Grass Harp, 1951, (Çimen Türküsü); 
 3. Breakfast at Tiffany’s, 1958, ( Tiffany’de Kahvaltı); 
 4. İn Cold Blood, 1966, (Soğukkanlılar). 

Öykü: 

 1. A Tree of Night, 1949, (Gece Ağacı); 
 2. A Christmas Mernory-Thanksgiving Visitor, 1968, (“Bir Noel Anısı-Şükran Günü Konuğu”).

Senaryo: 

 1. House of Flovıers, 1954, (“Çiçeklerin Evi”); 
 2. Beat the Devil, 1954, (Sarışın Şeytan). 

Gezi notları: 

 1. Local Colour, 1959, (“Yerel Renk”); 
 2. Muses are Heard, 1956, (“Esin Perileri Duyuluyor”).

Röportaj: 

 1. Observations, 1959, (“Gözlemler”). 

Deneme: 

 1. Let The Dogs Bark, 1974, (“Bırak Ulusun Köpekler”); 
 2. Music for Chaemeleons, 1981, (“Bukalemunlar İçin Müzik”).

Kaynak: Türk ve Dünya Ünlüleri Ansiklopedisi, Cilt 22, Anadolu yayıncılık.

Yorumlar kapalı.