Seza Kutlar Aksoy kimdir? Hayatı ve eserleri hakkında bilgi

kihaes 07/04/2015 0

Seza Kutlar Aksoy kimdir? Hayatı ve eserleri hakkında bilgi: 1945 Gaziantep doğumluyum. İstanbul Kız Lisesi’ni bitirdim. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirmeden ayrıldım. 1980 yılından beri çocuk ve gençler için roman ve öyküler yazıyorum. Evliyim, iki çocuk bir torun sahibiyim. Sıtkı Dost Çocuk Öyküleri yarışmasında mansiyon (1990), Kırmızı Fare Öykü yarışmasında büyük ödülü kazandım. (1992) Memo’nun Serüvenleri adlı radyo oyunum, 2000 yılında, TRT Türkiye’nin Sesi Yurtdışı Yayınlarında on bölüm olarak yayınlandı.

ÇGYD (Çocuk ve Gençlik Yayınları Dern.) de yönetim kurulunda görev yapıyorum. Uluslararası PEN (Aworld Associon of Writers) üyesiyim. Bir sivil toplum örgütünde Çocuk Birimi’nde çalıştım. Bana göre çocuklar için yazmak, dünyaya çocuk gözüyle bakmak anlamına geliyor. Yani geleceğe, umuda, güzelliklere, düşsel yolculuklarla yelken açmak. .. Heyecan dolu, eğlenceli serüvenlerle, genç okurlarımın o olağanüstü zeka ve yaratıcılıklarına seslenmek istiyorum.

Çocuk kitapları:

Okul Öncesi: Uyku Ağacı, İl Sorular Soruyor, Tomurcuk ve Pembe Kedi Altın Peşinde (roman), Akıllı Anka (roman), Nun Gelince (roman), Güneşe Köprü (öykü), Güvercin Saati (roman), Şişko Patates (roman).

Gençlik çağı: Aşk Kalır (roman).

Kaynak: Türk Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Ansiklopedisi, 2. Cilt, Hasan Latif SARIYÜCE, Nar yayınları, 2012

Yorumlar kapalı.