Richard Parkes Bonington kimdir?

kihaes 04/20/2018 0

Richard Parkes Bonington kimdir?

Richard Parkes Bonington kimdir? Hayatı ve eserleri hakkında bilgi: (1802-1828) İngiliz ressam. Geliştirdiği yeni tek­nik ile 19.yy manzara resmini etkile­miştir. Nottingham yakınlarındaki Arnold kasabasında doğdu. Ailesi 1817’de Calais’ye göçtü. Bonington, burada suluboya ressamı Louıs Francia (1772-1839) ile çalışmak fırsatını elde etti. 1820’de Paris’e gitti, Ecole des Beaux-Arts’da suluboyalarını çok beğenen Baron Gros’un atölyesine girdi, Delacroix ile arkadaş oldu. 1824’te ikinci kez katıldığı yıllık Salon Sergisi’nde ünlü sanatçı Constable ile birlikte altın madalya kazandı. 1825’te Londra’ya döndü, o sırada kenti ziyaret eden Delacroix’ya eşlik etti. 1826’da İtalya’da Venedik, Milano, Verona, Bologna ve Floransa gibi sanat merkezlerinde bir yıl süren incelemelerde bu­lundu. Yirmi altı yaşında, Londra’da veremden öldü.

Bonington ilk resimlerinde işlek fırçası ve canlı renkleri ile İngiliz suluboya geleneğini sürdürür. Özellikle ince işçiliği, ışığın betimlenmesine verdiği önem ve resimsel öğeleri konudan bağımsız olarak ele alışı manzara resmine yaptığı katkılardır.

Bonington 1824’ten sonra yağlı boya resme başladı. Bu çalışmalarında yer yer Constable’ın, özellikle de Delacrois’nın etkileri sezilir. Doğanın herhangi bir ışık altındaki geçici izlenimlerinin hızlı bir fırça işçiliği ile saptanmasına dayanan bu yapıtlar, İzlenimcilik’in (Empresyonizm) habercisi sayılır.

Bonington, tipik Ingiliz Romantikleri’nden biri­dir. Sir Walter Scott’a büyük bir hayranlık duymuş ve onun kitaplarından aldığı romantik öğeleri resimle­rinde yansıtmaya çalışmıştır.

1826’daki İtalya gezisinde yaptığı resimler, sana­tının doruk noktası olmuştur. Manzara resmine getirdiği duyarlılık, canlılık, tazelik ve kurallara uymayan betimleme anlayışı ile Corot ve Turner gibi büyük sanatçıları etkilemiştir.

Kaynak: Türk ve Dünya Ünlüleri Ansiklopedisi, 18. cilt, Anadolu yayıncılık, 1984

Yorumlar kapalı.