Pedro Berruguete kimdir? Hayatı ve eserleri

kihaes 04/22/2018 0

Pedro Berruguete kimdir?

Pedro Berruguete kimdir? Hayatı ve eserleri hakkında bilgi: ( ? – 1503) İspanyol ressam. Gotik dönem Kastilya Okulu’ndaki İtalyan ve Flaman etkilerinin yanı sıra İspanyol öğeleri de koruyarak bu okula özgün bir nitelik kazandırmıştır. Parades de Nava’lı Berruguete ailesinden olan Pedro’nun hangi tarihte doğduğu ve 1495’e değin yaşamını nerede geçirdiği kesin olarak bilinmemekte­dir. İtalya’da 1477’de Urbino’da saray kitaplığının dekorasyonunu yapan “Pietro spagnuolo” (İspanyol Pietro) Pedro Berruguete olabilir. 1495’te de Toledo Katedrali’ ndeki resimleri yaptığı sanılmaktadır. 1499’da Avila’ya yerleştiği ve orada öldüğü bilinmek­tedir. Kral Ferdinand ve Kraliçe Isabella’nın saray ressamlığını yapmıştır.

Pedro Berruguete’nin günümüze ulaşabilen re­simleri yalnızca Avila’dakilerdir. Avila’da Santo Thomas Manastırı’ndaki büyük mihrap resmini ve aynı manastır için azizlerin yaşamından sahneler içeren ve şimdi Prado Müzesi’nde bulunan dokuz panoyu yapmıştır. Bu panolarda, İspanyol sanatının kahra­manlık ve heyecan öğelerine ağırlık veren tutumu yerine, gerçekçi ve yalın bir üslup görülür. Manzara­lar doğadan çalışılmıştır, ama İtalyan ve Flaman sanatının izlerini taşır. 15. yy Floransa resmindeki yuvarlak ağaç biçimleri ve gotik kent görünümleri, sarı renklerin egemen olduğu bir hava içinde resme­dilmiştir. Fonlar Flaman tablolarının ve Bourguignon minyatürlerinin fonlarına benzer.

Berruguete’nin son yapıtı Avila Katedrali büyük şapelindeki mihrap resmidir; İsa’nın yaşamından sah­neleri, Aziz Petrus ile Paulus’u ve kilise büyüklerini’ konu alan on panodan oluşur. Berruguete’nin burada konuları işlerken İtalyanlar’dan öğrendiği hareket ve kısaltma tekniğini (raccourci) ustalıkla uyguladığı izlenir. Biri, koltuğunun altında haçı ve dua için birleştirilmiş elleriyle bir rahibi, öbürü İtalyan portrelerindekini anımsatan bir genç adamı gösteren tablo­ları ise, onun “tür resmi”nin (Janr resmi) ustalarından biri ve büyük İspanyol portrecilerinin öncüsü sayıl­masını açıklayan yapıtlardır.

Pedro Berruguete’nin oğlu Alonso Berruguete (ykş. 1488-1561) 1504-1517 arasında birkaç yıl İtalya’ da bulunmuş, Michelangelo’nun öğrencisi ve yar­dımcısı olarak çalışmış ve onun üslubunu İspanyol resmine aktarmıştır. Önemli bir heykelci, ama aynı oranda başarılı olmayan bir ressamdır. Şimdi Valladolid Müzesi’nde bulunan bir mihrap resminin bazı panoları ve Salamanka’daki College des Irlandais’nin mihrap resmi günümüze ulaşabilen yapıtlarındandır.

Pedro Berruguete Eserleri

  1. Büyük mihrap resmi, Santo Thomas Manastırı, Avila;
  2. Azizlerin yaşamından sahneler içeren 9 pano, Prado Müzesi, Madrid;
  3. Mihrap resmi, Avila Katedrali;
  4. Rahip Portresi, Uhagon Koleksiyonu, Madrid;
  5. Genç Adam Portresi, Lâzani Koleksiyonu.

Kaynak: Türk ve Dünya Ünlüleri Ansiklopedisi, 16. cilt, Anadolu yayıncılık, 1983

Yorumlar kapalı.