Nikolay Pavloviç Akimov kimdir? Hayatı ve eserleri hakkında bilgi

kihaes 02/22/2016 0

Nikolay Pavloviç Akimov kimdir? Hayatı ve eserleri hakkında bilgi: (1901-1968) SSCB’li dekor tasarımcısı ve tiyatro yönetmeni. Vakhtangov Tiyatrosu’ndaki ilginç deneysel çalışmalarıy­la tanınmıştır. Leningrad’da doğdu, aynı kentte öldü. 1922’de dekor tasarımcılığına başladı. Bu dönemde, sinema­tografik teknikle tiyatro yöntemlerini birleştirmeye çalışan bir anlayışla, daha çok Rus tiyatro yapıtları üzerinde çalıştı. 1932’deki ilk yönetmenlik girişimi-büyük bir tepkiyle karşılanınca, yarıda kaldı. 1934’te Leningrad’da ilk deneysel tiyatrosunu kurdu. 1935­1949 arasında ve 1955’ten sonra Leningrad Komedi Tiyatrosu’nda başyönetmenlik yaptı. Aynı yıllarda Leningrad Tiyatro Enstitüsü tasarım ve yönetmenlik bölümünde başkanlık ve öğretim üyeliği yaptı.

Akimov’un dikkati çeken ilk çalışması, 192^’de Popov’un Vakhtangov Tiyatrosu’nda sahnelediği Razlom için tasarladığı dekordu. 1930’da Antokolosky’nin aynı tiyatroda sahneye koyduğu Kabale und Liebe için hazırladığı tasarımlarla ünü yayıldı. 1932’de yönetmenliğe başladı ve Vakhtangov Tiyat­rosu’nda Hamlet’i sahneye koydu. Akimov’un Shakespeare’in trajedisine getirdiği sinik yorum, tartışma­lara yol açtı. Oyunda, kralın hayaleti Hamlet tarafından kurnazca hazırlanmış bir tertip olarak yorumlanmış, Ophelia ise deli olarak değil bir içki aleminin Hücre ve sonunda boğulan bir sarhoş olarak çizilmiştir. Kamu-doku oyu tarafından büyük bir tepkiyle karşılaşan Akimov’ patolojisi un ilk yönetmenlik girişimi, oyunun sahnelenme­sinden vazgeçilmesiyle sonuçlanmıştır. Daha sonraki yıllarda Akimov, Leningrad Komedi Tiyatrosu’nda, aralarında Shakespeare’in Twelfth Night’ının (Onikinci Gece, 1938) da bulunduğu birkaç komediyi başa­rıyla sahneye koydu.

Kimi çalışmaları başarısızlıkla sonuçlanmakla birlikte Akimov, dekor ve sahnelemelerindeki ilginç ve sinik yorumları ve cüretli deneyleriyle SSCB tiyatrosuna katkıda bulunmuştur.

Kaynak: Türk ve Dünya Ünlüleri Ansiklopedisi, 4. cilt, Anadolu yayıncılık, 1983

Yorumlar kapalı.