Nebuşadrezzar II kimdir? Hayatı hakkında bilgi

kihaes 06/19/2015 0

Nebuşadrezzar II kimdir? Hayatı hakkında bilgi: Babil Kralı (MÖ 600-560) MÖ altıncı yüzyılda, haşmet devirleri yaşa­yan eski Babil İmparatorluğu, bunalım ve fe­tih dönemlerinden sonra, özellikle büyük kral Nebuşadrezzar II’nin yönetiminde yeniden ya­yılıp saldırgan bir devlet haline geldi. Bu ilginç hükümdar hem bir fatih, hem de bir mimardı. Mısır’a bir sefer düzenleyip, firavunları yenil­giye uğrattı. İbrani Krallığı Yahuda’yı fethedip, 586’da Kudüs’ü yağmaladı. Hemen bütün İbranileri köle olarak Babil’e göndertti. Büyük Tir şehrini kuşattıktan sonra ele geçirdi. Böylece za­manının en büyük hükümdarı haline geldi.

Ama yalnız savaşmakla da kalmadı. Yeni Babil güzel ve görkemli bir belde haline gelme­liydi. Bu amaçla şehri yeniden imar etti. Kilo­metrelerce uzunluğunda surlarla çevirdi. Şehir içinde ünlü asma bahçeleri yaptırdı. Bunlar da­ha sonra dünyanın Yedi Harikası’ndan biri di­ye anılacaktı.

Nebuşadrezzar’ın bir tür garip akıl hastası olduğu sanılır. Likantropi denilen bu hastalık­ta kişi birden kendisini vahşi bir hayvan gibi his­seder ve öyle davranır.

Kaynak: Tarihi yaratan 1000 büyük adam, Milliyet

Yorumlar kapalı.