Milton Erickson kimdir? Hayatı ve eserleri

kihaes 10/26/2017 0

Milton Erickson kimdir? Hayatı ve eserleri

Bir adam düşünün! Milton Erickson adındaki bu kişi geçirdiği bir felç sonucunda yatağa mahkum olmuş, doktorun ‘sabaha çıkamaz’ sözünü asla kabullenmemiş. ‘Sabaha çıkamayacaksam bari gün batımını göreyim’ diyerek inançla hayata sarılmış bir adam. Bugün Hipnoz camiasında adını sıklıkla duyduğumuz, indirek telkin konusunda bir ustadır Milton Erickson. Felçli olduğu dönemde kendisini yürüme konusunda motive eden ve sonraları indirek telkinle ayaklarına tekrar yürümeyi öğreten Milton Erickson, Hipnoz dünyasında çığır açmış bir uzmandır. Tıp ve Psikoloji eğitimi alan Milton Erickson ‘Telkin kalıplarıyla’ yani ‘hikayeleriyle’ bilinmektedir. Günümüzde Dolaylı hipnoz da denilen, sohbetsel hipnoz uygulamasını dünyaya öğreten Milton Erickson, kliniğinde 30 000 civarında kişi ile görüşmüştür. İnsanlar ona hikayelerini dinlemek için geliyorlar ve sonra iyileşiyorlardı. Hatta kendisini tanıyan pek çok kişi bile Milton Erickson’un kendilerine de hipnoz yapmış olduğunu çok daha sonraları fark etmiştir. Milton Erickson tarafından yeniden çerçevelenen hipnoz, bilinenin dışında ve sınırları zorlayan bir yapıdadır. Herhangi bir sistematiğe oturmayan bu ‘hikaye anlatma’ işi o kadar etkiliydi ki günümüzde buradan kaynaklanan pek çok çalışma bulunmaktadır. Hakkında yüzlerce kitap yazılmış, pek çok yerde adına enstitüler kurulmuştur.

Bay Hipnoz

Milton Erickson ABD’de Bay Hipnoz olarak tanınmıştır ve Medikal Hipnozun babası olarak bilinmektedir. Onun hipnozunda otoriter bir hipnotist tarafından uygulanan bir hipnoz anlayışı yoktur. Onun hipnozlarında karşıdaki kişi kendi iç dinamiklerini ve iç gücünü aktive ediyor diyebiliriz. Daha çok karşısındaki kişiye özel bir program uygulamakta, kişiye uygun hikayeler üretmektedir.

Milton Erickson hipnoz dünyasında o kadar meşhurdur ki bugün Ericksonian Hipnoz adında bir hipnoz literatüre geçmiştir. Dolaylı anlatımlarla kişiye tesir eden hipnotik telkinler o kadar güçlü bir etki bırakmaktadır ki, kişinin semptomları ve rahatsızlığı ortadan kaybolmaktadır. Böylesi güçlü bir telkin kalıbı stilini geliştirmiş olması onu vazgeçilmez yapmaktadır.

Günümüzde dünyada olduğu gibi ülkemizde de Hipnoz konusunda çalışma yapan hekimler ve Psikologlar da Erickson tarzı hipnozdan faydalanmaktadır. Pek çok konuda son derece etkili ve hızlı olan hipnoz hakkında daha detaylı bilgi almak isteyenler için aşağıda birkaç link hazırladık. Alanlarında uzman Klinik Psikolog ve Sağlık Bakanlığı Onaylı Hipnoterapistler tarafından kaleme alınan bu makalelere bakmanızı öneririz. Özellikle hipnoz konusunda merakı olanların bu makaleleri okumasını öneririz.

‘Hipnoz Nedir’ konulu makale için aşağıdaki linke bakabilirsiniz:

https://www.alibicak.com/hipnoz-nedir.html

Hipnoz Terapisi ve Kullanıldığı Alanlar’ konulu makale için aşağıdaki linke bakabilirsiniz:

http://konyaklinikpsikolog.com/hipnoz-terapisi-ve-kullanildigi-alanlar

Hipnoz hakkında sık sorulan sorular’ konulu makale için aşağıdaki linke bakabilirsiniz:

https://www.bursapsikolog.org/hipnoz-hakkinda-sik-sorulan-sorular/

Hipnoz Terapisi hakkında bilgi almak için aşağıdaki linke bakabilirsiniz:

https://optimumpsikoloji.com/konya-hipnoz-terapisi/

Yorumlar kapalı.