Louisa May Alcott kimdir? Hayatı ve eserleri hakkında bilgi

kihaes 02/25/2016 0

Louisa May Alcott kimdir? Hayatı ve eserleri hakkında bilgi: (1832-1888) ABD’li yazar. Çocuklar için yazdığı romanlarla dünya çapında ün kazan­mıştır. 29 Kasım 1832’de Pennsylvania Eyaleti’nde, Germantown’da doğdu. Eğitim alanında yenilikçi öneri ve uygulamalarıyla tanınan felsefeci Amos Bronson Alcott’un kızıdır. Çocukluğu sürekli bir yoksulluk içinde geçti. Ancak, babasının dostları ve Aşkıncı akım (Transandantalizm) içinde yol arkadaşları olan Ralph Waldo Emerson ve Henry David Thoreau gibi şairlerle sürekli birlikte olma olanağını buldu. Bu aydın çevre küçük yaşlarda edebiyatla ilgilenmesine yol açtı. Ailesinin geçimine katkıda bulunmak için ilk gençliğinden başlayarak hizmetçilik, terzilik, öğret­menlik gibi işlerde çalıştı. İç Savaş1 sırasında hastabakıcılık yaptığı hastanedeki kötü koşullar yüzünden bozulan sağlığı daha sonra da tam olarak düzelmedi. 1867’de bir gençlik dergisini yönetti. 1868’de yayım­lanan Little Women (Küçük Kadınlar) adlı romanının büyük ilgi görmesi üzerine ailesinin mali durumu düzeldi. Bir yandan sürekli olarak yazarken, bir yandan da kadınların oy hakkı ve içki aleyhtarlığı konularında yoğun çalışmalar yaptı. Son yıllarında Boston’da yaşadı. 6 Mart 1888’de gençliğinin geçtiği Concord’da öldü.

Alcott yazmaya çok erken başladı. Emerson’un kızına anlattığı masallardan oluşan ve 1854’te yayım­lanan Flower Fables adlı kitabını daha on altı, yaşın­dayken yazmıştı. Öykü ve şiirleri Atlantic Monthiy dergisinde yer alıyordu. Hastane deneyimlerinden kaynaklanan Hospital Sketches (1863) kitabıyla ilk kez ilgi topladı. 1864’te ilk romanı Moods yayımlandı. Küçük Kadınlar’ın büyük başarı kazanması ve dünya çocuk edebiyatının önemli yapıtlarından biri olmasın­dan sonra, aynı çizgide romanlar yazmayı sürdürdü.

Ağırlıklı olarak kendisinin, babasının ve kız kardeşlerinin yaşamlarından çizgiler taşıyan bu romanlarında sıradan Amerikan ailesinin öykülerini yumuşak ve duygusal bir- anlatımla aktardı. Little Men (Küçük Erkekler) ve Jo’s Boys (Jo’nun Çocukları) bunların en önemlilerindendir.

Louisa May Alcott yetişkinliğe ilk adımını atan çocukların ahlaki ve duygusal tutum ve sorunlarını ciddiye alan bir dost kimliğiyle yazdığı romanlarla, bütün dünyada değişik kuşakları derinden etkile­miştir.

YAPITLAR:

  1. Flower Fables, 1854;
  2. Hospital Sketches, 1863;
  3. Moods, 1864;
  4. Little Women, 1868, (Küçük Kadın­lar);
  5. An Old-Fashioned Girl, 1870;
  6. Little Men, 1871, ( Küçük Erkekler );
  7. Under TheLilacs,1975;
  8. Jack AndJill, 1880;
  9. Jo’s Boys, 1886 (Jo’nun Çocukları).

Kaynak: Türk ve Dünya Ünlüleri Ansiklopedisi, 4. cilt, Anadolu yayıncılık, 1983

Yorumlar kapalı.