Jean Allemane kimdir? Hayatı ve eserleri

kihaes 05/09/2018 0

Jean Allemane kimdir? Hayatı ve eserleri hakkında bilgi: (1843-1935) Fransız sendikacı. Devrimci Sosyalist İşçi Partisi’nin kurucularındandır. Fransa’da, Haute-Garonne’a bağlı Sauveterre’de doğdu, Val-d’Oise’a bağlı Herblay’de öldü. 1871 Paris Komünü’ne katıldı; bu nedenle ömür boyu küreğe mahkûm edilerek 1873’te Yeni Kaledonya’ya gönderildi. 1880’dc bağışlanınca Fransa’ya döndü. Fransız Sosyalist Partisi’ne girerek, bu parti içinde, 1882’de Paul Brousse’un kurduğu Sosyalist Emekçiler Federasyonu’na katıldı. 1890’da Devrimci Sosyalist İşçi Partisi’ni kurdu. 1902 ve 1906’da Paris milletveki­li seçildi.

1890’larda Fransa’daki başlıca sosyalist güçler, Fransa İşçi Partisi, Sosyalist Emekçiler Federasyonu, Allemane’ın yönetiminde bulunduğu Devrimci Sos­yalist İşçi Partisi ve Millerand ile Jaures’ın çevresinde toplanmış olan Bağımsız Sosyalistler’di. Bunlar ilkin iki parti halinde birleştikten sonra II. Enternasyonal’ in Amsterdam Kongresi’nde alınan karar uyarınca 1905’te birleşerek Fransız Sosyalist Partisi’ni (S.F.I.O.) oluşturdular.

Allemane, emekçilerin sendikal mücadelelerinin birincil önem taşıdığını, siyasi eylemlerinin buna bağlı olarak gelişmesi gerektiğini savunmuş; genel grevin işçilerin üstünlüğünü sağlayacak tek silah olduğunu öne sürmüştür. Ulusal orduların kaldırılmasını ve savaşa uluslararası düzeyde karşı çıkılması gerektiğini savunmuştur. Ancak Jean Allemane’ın bu görüşleri 20.yy’ın başında Fransız işçi hareketinin içinde bu­lunduğu dağınıklık ortamında çok sayıda yandaş bulmamıştır.

Jean Allemane Eserleri

Memoires d’un Communard, 1910, (“Bir Komüncünün Anıları”).

Kaynak: Türk ve Dünya Ünlüleri Ansiklopedisi, 5. cilt, Anadolu yayıncılık, 1983

Yorumlar kapalı.