İzzet Bey (Kaymakam) kimdir? Hayatı ve eserleri hakkında bilgi

kihaes 12/28/2015 0

İzzet Bey (Kaymakam) kimdir? Hayatı ve eserleri hakkında bilgi: İzzet Bey. 1274-75 (1858-59) tarihlerinde Mühendishanenin idadi (Lise) sınıfları hesab ve cebir ilimleri hocalığında bulunan riyaziye ilimleri mütehassıslarındandır. Sonradan Cidde su yollarının ta’mirine me’mur olarak gönderilmiş ve orada irtihal etmiştir. Dilinde biraz tutukluk olduğu için «Pepe» lakabı ile ma’ruftu. Hırka-i Şerif Dairesinde mevcut Büyük Medine resmi Müşarünileyh’in kendi el maharetidir.

İzzet Bey Eserleri:

  1. (Cer Eskal),
  2. (Logaritma),
  3. (Mir’atü’s-Sema’dır.

(ilm-i Cebr ve Muadele) ile (Müsellesat)’ı Mühendishane-i Berri-i Hümayun – Topçu Mektebi Kütübhanesinde mevcuttur.

İzzet Bey kimdir? Hayatı ve eserleri hakkındaki yazımızın sonuna gelmişken bir hatırlatma yapmak istiyoruz. Öncelikle kaynağımız altta, yazının sonunda da belirttiğimiz gibi Bursalı Mehmet Tahir Bey’in Osmanlı Müellifleri isimli eseri’dir. Daha detaylı bilgi edinmek isteyen ziyaretçilerin araştırmalarına devam etmesini öneririz. Herhangi bir şekilde İzzet Bey  hayatı hakkında bilgi edinen ziyaretçilerimiz bize bu bilgileri kaynaklarıyla birlikte ulaştırırlarsa yayınlamaktan mutluluk duyacağımızı belirtmek isteriz.

Site yönetimi olarak mümkün olduğunca internet ortamında bulunmayan bilgileri çeşitli kitap, dergi vb. yayınlardan alarak sitemize aktarmaktayız. Dolayısıyla pek çok kaynaktan alınmış bilgileri burada ziyaretçilerimizin bilgisine sunmaktayız. Sizlerin de her türlü öneri ve eleştirilerine açık bir şekilde yayınlarımıza devam ediyoruz. Sitemize katkı sunmanız durumunda kaynağı belirtilmiş her türlü bilgiyi burada yayınlamaktan mutluluk duyarız.

Kaynak: Osmanlı Müellifleri, Bursalı Mehmed Tahir Bey, Meral Yayınevi, 3. Cilt.

Yorumlar kapalı.