İlhan Başgöz kimdir? Hayatı ve eserleri hakkında bilgi

kihaes 07/12/2015 0

İlhan Başgöz kimdir? Hayatı ve eserleri hakkında bilgi: Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü (1945) mezunu. Aynı fakültede 1946’dan 19S0’ye kadar Prof. Pertev Naili Boratav’ın asistanı olarak çalıştı ve doktorasını tamamladı. Kürsü­ nün kapatılması üzerine 1952’ye kadar Tokat Lisesinde edebiyat öğretmeni olarak (1950-52) çalıştı. Türk Ceza Yasasının 141. Maddesine aykırı eylemden iki yıl hüküm giydi, affa uğradı (1953).

Hapisten çıktıktan sonra gittiği Amerika Birleşik Devletlerinde uzun yıllar profesör olarak öğretim üyeliği yaptı. Bir süre de Boğaziçi Üniversitesinde Türk Edebiyatı Dersleri verdi. 1997 de emekli oluncaya kadar bu üniversitedeki görevlerine devam eden Başgöz, 1998’den sonra Bilkent Üniversitesinde konuk öğretim üyesi olarak görev yaptı ve daha sonra Yüzüncü Yıl Üniversitesine geçti.

Başgöz, 1943’ten beri başta Doğu Anadolu Bölgesi (Kars ve Erzurum) olmak üzere pek çok yerden derlediği destan, halk hikayeleri, atasözleri, bilmeceler, türkülerin yanı sıra gölge oyunu, kukla, halk dansları konulu filmlerden oluşan zengin bir arşiv oluşturmuştur. Yazıları, Türkiye’de Dost, Yeni Ufuklar, Türk Dili, Milliyet Sanat gibi dergilerde yer aldı.

Yaşadığı yüzyıl ve gösterdiği farklı kimlikler konusunda henüz hakkınca görüş birliğine varılamayan Karacaoğlan konusunda “Karacaoğlan geleneği” diyerek özetlediği görüşleriyle bir şairin kişisellikten anonimleşmeye gidişini ele aldı. Yunus Emre, Pir Sultan Abdal gibi birçok şairle ilgili çalışmalarla araştırmacılar arasında da ilgi topladı.

Türk ve dünya bilmece araştırmalarına 13 binden fazla tasnif edilmiş Türk bilmecesini A. Tietze ile yayınladı (1973). Başgöz’e 1997 yılında Kültür Bakanlığının Üstün Hizmet ödülü, 2000 yılında Hacı Bektaş Belediyesince Hacı Bektaş Veli Dostluk ve Barış ödülü verildi.

Çocuk ve gençlik kitapları:

Mani: Manilerimizden (1957).

Bilmece: Çıt Etti Çiçek Açtı (1979).

İnceleme: Karacaoğlan (1977), Geçmişten Günümüze Nasreddin Hoca (1999).

Kaynak: Türk Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Ansiklopedisi, 2. Cilt, Hasan Latif SARIYÜCE, Nar yayınları, 2012

Yorumlar kapalı.