George Wesley Bellows kimdir? Hayatı ve eserleri hakkında bilgi

kihaes 09/07/2016 0

George Wesley Bellows kimdir? Hayatı ve eserleri hakkında bilgi: (1882-1952) ABD’li ressam. Boks maçları, güreş­ler ve bu tür kent yaşamı eğlenceleri­ni işleyen resimleriyle ünlüdür. Ohio Eyaleti’nin Colombus kentinde doğdu. Bir süre Ohio Eyalet Üniversitesi’ne devam ettikten sonra 1904’te sanat eğitimi görmek için New York’a gitti. Çeşitli sanatçıların yanında çalışarak resim yapmayı öğrendi. 1906’da kendi atölyesini açtı. Yap­tığı ilk manzara resmiyle National Academy of Design’ın (Ulusal Tasarım Akademisi) açtığı yarışma­da birincilik ödülünü aldı. Henüz yirmi yedi yaşınday­ken Ulusal Akademi’ye üye seçilerek bu kurumun tarihindeki en genç üye oldu. Art Students Leage, Ferrer School ve Art Institute of Chicago gibi sanat okullarında resim dersleri verdi. New York’ta öldü.

Bellows’un ilk yapıtları, üyesi olduğu Ash-Can Okulu’nun anlayışı doğrultusunda gerçekçidir. Spor karşılaşmalarını ve özellikle boks maçlarını işlemeye karşı ilgi duymuştur. Bu konuları çoğunlukla eğlendi­rici ya da alaycı bir hava içinde çizmiştir. Örneğin Stag at Sharkey’s (“Sharkey’nin Yerinde Erkekler Eğlencesi”) adlı ve bir boks maçını konu alan ünlü yapıtında, enerji dolu hareketleriyle maçın en drama­tik anını yaşayan boksörlerle birlikte hakemin ve erkek seyircilerin tepkilerini de büyük bir keyif havası içinde yansıtmıştır. Ama bu keyif havası ya da özellikle vurgulanan anlatımcı eğilim, plastik kaygıla­rın üstüne çıkmamıştır.

1913’te açılan Armory Show’u gördükten sonra Bellows, Ash-Can Okulu’nun resim anlayışından uzaklaşmıştır. Bu serginin etkisiyle üslubunda büyük bir değişim olmuştur. Simetriye karşı gösterdiği ilgi ve sıradan renkleri kullanması, özellikle portrelerine daha dengeli ve sakin, ama aynı oranda da heyecandan yoksun bir resim anlayışı getirmiştir. Bellows 1916’dan sonra özellikle taşbaskı tekniğine yönelmiş, ölümüne değin 200’ü aşkın taşbaskısı resim üretmiş­tir. Dempsey’le Firpo bunların en ünlülerinden biridir. Yaşamının son yıllarında ilgisi portre resimlerinde yoğunlaşan Bellows, bu alanda döneminin önde gelen ressamlarından sayılmıştır.

YAPITLAR (başlıca):

  1. Stag at Sharkey’s, 1907,
  2. Sanat Müzesi, Cleveland, (“Sharkey’nin Yerinde Erkekler Eğ­lencesi”);
  3. Both Members of This Club, 1909, Ulusal Galeri, Washington, (“Bu Kulübün Her İki Üyesi”);
  4. Polo at Lakeıvood, 1910, Colombus Sanat Galerisi, Ohio, (“Lakewood’da Polo Maçı”);
  5. Bılly Sunday, 1923;
  6. Demp­sey’le Firpo, 1924, Goodyear Koleksiyonu, New York.

Kaynak: Türk ve Dünya Ünlüleri Ansiklopedisi, 15. cilt, Anadolu yayıncılık, 1983

Yorumlar kapalı.