Erol Akyavaş kimdir? Hayatı ve eserleri hakkında bilgi

kihaes 02/22/2016 0

Erol Akyavaş kimdir? Hayatı ve eserleri hakkında bilgi: (1936) Türk ressam. Türk minyatür sanatı­nın öğelerini modern resim anlayışı içinde kullanmıştır. İstanbul’da doğdu. Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nden mezun olduktan sonra öğrenimini Flo­ransa Güzel Sanatlar Akademisi’nde sürdürdü. Daha sonra Paris’te F. Leger ve A. Lhote atölyelerinde çalıştı. ABD’ye yerleşen ve halen New York’ta yaşayan Erol Akyavaş, bugüne değin çeşitli ülkelerde kırktan fazla sergi açtı.1960 yılında daha yirmi dört yaşınday­ken, The Glory of the Kings (“Kralların Şanı”) adlı yağlıboya tablosu New York Modern Sanatlar Müzesi’nce satın alındı.

Mimari ve fotoğrafçılık alanındaki çalışmalarıyla da tanınan sanatçı, Göreme Uçhisar Köyü’nde ger­çekleştirilen kaya içine oyma otel projesi ile ilgi topladı. Türk evlen üzerine belgesel bir kitap hazırla­dı. 1970’leıde yapıtlarında Türk minyatür sanatının öğelerini kullanarak minyatür sanatıyla modern resim anlayışını kaynaştırmayı amaçladı. Resimlerinde kale duvarları, piramitler, kafesler gibi sınırlayıcı eleman­lar kullanmıştır.

Eleştirmenlerce Gerçeküstücü olarak nitelendiri­len Akyavaş hiçbir zaman tam bir gerçeküstücü olmamıştır. Yaşamının değişik dönemlerinde birbirin­den farklı ürünler vermiştir.

YAPITLAR (başlıca):

  1. The Glory of the Kings (“Kralla­rın Şanı”), 1954;
  2. Kompozisyon, (“Yağlıboya), 1968;
  3. Kom­pozisyon, (Yağlıboya), 1976.

Kaynak: Türk ve Dünya Ünlüleri Ansiklopedisi, 4. cilt, Anadolu yayıncılık, 1983

Yorumlar kapalı.