Ernst Alexanderson kimdir? Hayatı ve eserleri hakkında bilgi

kihaes 02/28/2016 0

Ernst Alexanderson kimdir? Hayatı ve eserleri hakkında bilgi: (1878-1975) İsveç asıllı ABD’li elektrik mühen­disi ve mucit. Elektronik alanındaki buluşlarıyla, radyo ve televizyon tek­nolojisindeki gelişmenin öncülerin­den olmuştur. Ernst Frederik Werner Alexanderson 25 Ocak 1878’de Uppsala’da doğdu. Stockholm ve Berlin’de teknik eğitimini tamamladıktan sonra 1901’de ABD’ ye yerleşti. Ertesi yıl General Eleetric Şirkcti’nde çalışmaya başladı. 1948’de emekliye ayrılıncaya değin tüm araştırmalarını bu kuruluşun laboratuvarlarında sürdürdü. 1952’de Radio Corporation of America’nın (RCA) danışmanlığını üstlendi. 14 Mayıs 1975’te New York Eyaleti’nin Schenectady kentinde öldü­ğünde, adına 300’ü aşkın patent kayıtlıydı.

Alexanderson, 1902’de, elektrik motorları ve elektrikli gereçler alanında ABD’nin ilk büyük kuru­luşu olan General Electric’te Steinmetz ile birlikte çalışmaya başladı. 1906’da gerçekleştirdiği yüksek frekans alternatörü, radyo dalgalarının kullanıldığı bütün iletişim tekniklerinde devrim yaratan en önemli buluşudur. 3.000 ile 30.000 kHz arasındaki frekanslar­da radyo dalgaları üreten bu araç, radyo vericileriyle ilk ses ve müzik yayınına olanak sağladığı gibi telsiz haberleşmesinde de büyük gelişmelere yol açtı. Alexanderson, alternatörünü daha da geliştirerek, deniza­şırı radyo ve telsiz yayınında kullanılabilir duruma getirdi; ardından alıcı ve verici antenler yaptı, pek çok telefon konuşmasının aynı anda gerçekleşmesini sağlayan telefon röleleri (Hertz röleleri) geliştirdi. 1916’da patentini aldığı seçici “tüner” düzeneği ise, bugün bile çağdaş radyo sistemlerinin vazgeçilmez bir parçasıdır ve bir radyo alıcısının yalnızca ayarlı olduğu belli frekanstaki taşıyıcı dalgaları almasını, yakın frekansları eleyerek net bir yayın elde etmesini sağlar.

Yine Alexanderson’ın buluşu olan “amplidin” günümüzde otomasyon ve sibernetiğin gelişmesiyle sayısız kullanım alanı bulan otomatik kontrol düze­neklerinin basit bir öncüsüdür. Bir doğru akım yükselteci olan bu aygıt, çoğu kez iyonosferdeki elektron yoğunluğunun değişmesine bağlı olarak aza­lıp çoğalan sinyal yeğinliğine göre alıcının yükseltme gücünü otomatik olarak artırır ya da düşürür.

Kaynak: Türk ve Dünya Ünlüleri Ansiklopedisi, 4. cilt, Anadolu yayıncılık, 1983

Yorumlar kapalı.