Clemens Brentano kimdir? Hayatı ve eserleri

kihaes 05/06/2020 0

Clemens Brentano kimdir? Hayatı ve eserleri: (1778-1842) Alman şair ve yazar. Heidelberg romantik okulunun öncülerindendir. 7 Eylül 1778’de, Ehrenbreitstein’da doğdu. Ba­bası İtalyan bir iş adamıydı. Halle ve Jena Üniversite lerine devam ettiği sırada Friedrich von Schlegel ve Ludwig Tieck gibi çağdaşı yazarlarla karşılaştı.

1801’de Godwi adlı romanı ve Ponce de Leon adlı oyunu yayımlandı. 1803’te yazdığı Chronika eines fahrenden Schülers (“Gezgin Bir Öğrencinin Günlü­ğü”) romanında, daha ilerdeki yapıtlarında görülecek olan masalsı ifade tarzının ilk öğelerine rastlanır.

1804’te Heidelberg’e yerleşerek kızkardeşinin kocası Achim von Arnim ve Johann Josef von Görres gibi romantik yazarlarla birlikte Zeitung für Emsiedler (Keşişler Gazetesi) adlı bir edebiyat dergisi yayımla­maya başladı. Brentano ve Arnim’in öncülüğünü yaptıkları bu edebiyat grubu daha sonra Heidelberg romantik okulu olarak adlandırıldı. Heidelberg ro­mantiklerini Goethe ve Schiller gibi eski kuşak romantik yazarlarından ayıran önemli özelliklerden biri, Alman halk edebiyatına verdikleri önemden kaynaklanıyordu. Brentano ve Arnim, 1805-1808 yılları arasında Alman halk şarkılarından yaptıkları bir derlemeyi Des Knaben Wnnderhorn (“Çocuğun Büyülü Borusu”) adıyla üç cilt halinde yayımladılar.

Brentano en ünlü yapıtı olan “Die Geschichte vom braven Kasperl und dem schönen Annerl” (“Adil Kaspar ile Güzel Anna’nın Öyküsü”) adlı kısa öyküyü 1817’de yayımladı. Aynı tarihte bağnaz bir Katolik olarak bir manastıra kapandı. Manastırda geçen altı yıldan sonra bir süre Frankfurt ve Koblenz’ de yaşadı ve 1833’te Münih’e yerleşerek eski çalışma arkadaşı Görres’in de aralarında bulunduğu bir Kato­lik romantik edebiyat grubuna katıldı. En ünlü yapıtlarından biri olan Gockel, Hinkel und Gackeleia adlı masallar kitabını bu dönemde yazdı. 28 Temmuz 1842’de, Aschaffenburg’da öldü.

Clemens Brentano Eserleri

Roman: 

Goduoi, 1801 \ Chronika eines fahrenden Schülers, 1803, (“Gezgin Bir Öğrencinin Günlüğü”). 

Derleme: 

Des Knaben Wunderhom (Achim von Arnim ile), 1805-1808, (“Çocuğun Büyülü Borusu”).

Oyun:

Ponce de Leon, 1801; Die Gründung Prags, 1815, (“Prag’ın Kuruluşu”). 

Öykü ve Masal:

  1. “Die Geschichte vom braven Kasperl und dem schönen Annerl”, 1817, (“Adil Kaspar ile Güzel Anna’nın Öyküsü”);
  2. Gockel, Hinkel und Gackeleia, 1838.

Kaynak: Türk ve Dünya Ünlüleri Ansiklopedisi, Anadolu yayıncılık, 1983

Yorumlar kapalı.