Adnan Binyazar kimdir? Hayatı ve eserleri hakkında bilgi

kihaes 07/13/2015 0

Adnan Binyazar kimdir? Hayatı ve eserleri hakkında bilgi: Yazar. 7 Mart 1934, Diyarbakır doğumlu. ilköğrenimini Ağın’da tamamladı. Dicle Köy Enstitüsü (1956), Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümü (1958) mezunu. Çorum ve Maraş ilköğretmen okullarında edebiyat öğretmenliği yaptı. Hacettepe Üniversitesi Temel Bilimler Yüksek Okulu Türkçe Bölümü, Devlet Konservatuarı ve Basın Yayın Yüksek Okulunda öğretim üyeliği yaptı. Türk Dil Kurumu Yayın Kolu Başkanlığına seçildi. Türk Tarih Kurumu’nda uzman olarak çalıştıktan (1972-73) sonra Gazi Eğitim Enstitüsü Yabancı Diller Yüksek Okulu Türkçe öğretmenliğine (1974), Kültür Bakanlığı Tanıtma ve Yayınlar Dairesi Başkanlığına getirildi (1978), bu göreviyle birlikte Ulusal Kültür ve Çeviri dergilerinin sorumlu yönetmenliğini üstlendi.1981 yılında gittiği Almanya’da Berlin Eğitim Senatosu bünyesinde görev yaptı. İsveç ve İsviçre’de çeşitli öğretmen yetiştirme projelerinde çalıştı. Batı Berlin’de Türk işçi çocuklarına ders kitapları hazırlamak için oluşturulan kurulda görev aldı. Bu çalışmalarının yanında halk kültürüne ilişkin çeşitli araştırmaları bulunan Binyazar, birçok ülkede çeşitli konularda konferans, toplantı ve seminerlere katıldı. Türkiye’ye döndükten sonra İstanbul’a yerleşti.

Öyküleri 1960’tan itibaren Türk Dili, Varlık ve Varlık yıllıklarında (1965, 1966, 1967, 1968) çıktı. Bu dönem, 1966’ya değin sürdü. Sonraki yıllarda daha çok kültür; dil, edebiyat, eğitim sorunlarını ele aldığı eleştiri yazıları ve kitap tanıtma yazıları yazdı. Bu yazılarını ağırlıklı olarak: Varlık, Türk Dili, Yeni Edebiyat, Papirüs, Gösteri, Cumhuriyet Kitap vb. dergilerde yayımladı. Adnan Binyazar; eserlerinde halk verimlerine, özellikle de halk anlatılarına özel bir önem verir. Çünkü; “Anlatı, gerçeğin ve güzelliğin dilsel yaratım katıdır. Adnan Binyazar ‘Halk Anlatıları’nda söylencelerden destanlara, masallardan ağıtlara, Dede Korkut’tan halk hikayelerine ve Nasrettin Hoca gülmecelerine; oradan çağdaş anlatının verimli alanlarına; Nazım Hikrnet’e, Fazıl Hüsnü Dağlarca’ya, Cahit Külebi’ye, Yaşar Kernal’e, Ceyhun Atuf Kansu’ya, Orhan Duru’ya, Murathan Mungan’a uzayan bu anlatı beğenisinin boyutlarını saptamaya çalışıyor.”

Denemeler, kaynak kitaplar; Dil üzerine inceleme kitapları ve romanlar yazdı. Ölümün Gölgesi Vole adlı eseriyle 2005 yılı Orhan Kemal Roman Armağanını aldı.

Gençlik ve çocuk kitapları:

Masal: Dede Korkut Kitabı (Günümüz Türkçesiyle, 1973), 10 Türk Masalı (1987), 15 Türk Masalı (1995),

Halk öyküleri: Elif ile Mahmut (1995), Halk Anlatıları (1995),

Biyografi: Aşık Veysel (1973),

Kaynak kitap: Cumhuriyetin Ellinci Yılında Atatürk Yolunda 40. Yıl (1973).

Kaynak: Türk Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Ansiklopedisi, 2. Cilt, Hasan Latif SARIYÜCE, Nar yayınları, 2012

Yorumlar kapalı.