Clairvauxlu Bernard kimdir? Hayatı ve eserleri hakkında bilgi

kihaes 05/23/2017 0

Clairvauxlu Bernard kimdir? Hayatı ve eserleri hakkında bilgi: (1090-1153) Fransız tanrıbilimci. Orta Çağ’da mistik deneyin açıklanıp yorumlan­masında öncü oldu. Dijon yakınlarında Fontaine’de doğdu, Clairvaux’da öldü. Soylu bir ailedendi. 1112’de Citeaux’da görev aldı. 1115’te Clairvaux manastırını kurarak ailesiyle oraya yerleşti. Bir süre sonra bu manastırın ilk rahibi olarak, iç düzen için birtakım yenilikler getirmeye çalıştı.

İkinci Haçlı Savaşları’nın başlatılmasında büyük etkisi görülen Clairvauxlu Bernard ’ın savaşın olumsuz sonuçlan­masıyla saygınlığı ve gücü sarsıldı.

Tüm yaşamı boyunca yorulmak bilmez bir reformcu, vaiz ve yazar olarak çalışmalarını sürdüren Clairvauxlu Bernard, Batı Avrupa’daki bütün önde gelen kişilerle ilişki kurdu. Basit bir rahip olarak batı Avrupa kilisesinin aldığı kararlar ve tutumunun belirlenme­sindeki etkisi olağanüstü olmuştur.

Yazılarında Augustinus ve Origenes’e karşı olumlu, Abaelardus ve Gilbert De la Porree’ye karşı olumsuz bir tepki görülür. Bu tepki onların tanrıbilimde uyguladıkları dialektiğin, mantık ve çözümle­meyi öne almasından kaynaklanır. Bernard, tanrıbilimde doğruya varmanın yöntemim derin düşünce ve sezgide bulur.

Ona göre bilginin kaynağı mistik deneydir. Mistik deney, gerçeğin kavranmasında, tanrıbilimle ilgili sonuçlara götüren başlıca yöntemdir. Bernard ’a göre mistikliğin kaynağı sevgidir. İn­san yeryüzünde gelip geçici, yokluğa dönücü olduğu­nu anlayarak mutluluk ve sevgi ile Tanrı’ya dönerse.

Tanrı kayrasını kazanarak tanrısal istençle uyum içine girer. Tanrı her yerde ye her nesnede vardır. Clairvauxlu Bernard, bu görüşüyle bir yandan Yeni-Platonculuk’tan, bu­yandan da Augustinus’tan etkilenmiştir.

Kilise yetkesinin ve din Ortodoksluğunun etkili bir koruyucusu olan Clairvauxlu Bernard, daha çok, Abaelardus’ u ihbar etmekle tanındı.

Clairvauxlu Bernard  Yapıtları:

  1. De Cratia et Libero Arbıtrıo,1127, (“Tanrı Kayrası ve Özgür istenç Üstüne”);
  • De Dılıgendo Deo,1126, (“Tanrı İstenci Üstüne”).

Clairvauxlu Bernard kimdir? Hayatı ve eserleri hakkındaki yazımızın sonuna gelmişken bir hatırlatma yapmak istiyoruz. Öncelikle kaynağımız altta, yazının sonunda da belirttiğimiz gibi Türk ve Dünya Ünlüleri Ansiklopedisi’dir. Daha detaylı bilgi edinmek isteyen ziyaretçilerin araştırmalarına devam etmesini öneririz. Herhangi bir şekilde Clairvauxlu Bernard hayatı hakkında bilgi edinen ziyaretçilerimiz bize bu bilgileri kaynaklarıyla birlikte ulaştırırlarsa yayınlamaktan mutluluk duyacağımızı belirtmek isteriz.

Site yönetimi olarak mümkün olduğunca internet ortamında bulunmayan bilgileri çeşitli kitap, dergi vb. yayınlardan alarak sitemize aktarmaktayız. Dolayısıyla pek çok kaynaktan alınmış bilgileri burada ziyaretçilerimizin bilgisine sunmaktayız. Sizlerin de her türlü öneri ve eleştirilerine açık bir şekilde yayınlarımıza devam ediyoruz. Sitemize katkı sunmanız durumunda kaynağı belirtilmiş her türlü bilgiyi burada yayınlamaktan mutluluk duyarız.

Kaynak: Türk ve Dünya Ünlüleri Ansiklopedisi, 16. cilt, Anadolu yayıncılık, 1983

Yorumlar kapalı.