Abdullah-ı Buhârî kimdir? Hayatı ve eserleri hakkında bilgi

kihaes 04/05/2017 0

Abdullah-ı Buhârî kimdir? Hayatı ve eserleri hakkında bilgi: XVIII. yüzyıl Osmanlı minyatür sanatçısı. Hayatı hakkında fazla bilgi yoktur. Geleneksel minyatür (tasvir) üslûbun­dan Batı resmine geçiş döneminde yetişen son tasvir sanatçıları arasında en tanınmış olanıdır. Eserlerini 1735-1745 yılları arasında verdiği, imzalı ve tarihli olanlarından anlaşılmaktadır. İstanbul Üniversitesi Kütüphanesi’nde bir albüm şeklinde, Topkapı Sarayı Müzesi Kütüphanesi’nde de bir albümün içinde ve ayrıca parçalar halinde bulunan eserleri, devrinin kadın ve erkek tiplerini, kıyafetlerini aksettir­mektedir. Bunun yanında gül, lâle gibi çiçek resimleri de yapmıştır. Tasvirle­rinde, bilhassa figürlerin yüzlerinin işle­nişinde, Batı etkisiyle onlara boyut ka­zandırmaya çalıştığı görülür. Bunun dı­şında, Topkapı Sarayı Müzesi Kütüpha­nesi’nde bulunan bir kitabın lake tekniğindeki cilt kapağının şemselerine yaptığı iki man­zara resmi, Batı etkisindeki Türk res­minde üçüncü boyutun verilmeye çalışıldığı “Gerçekçi” tarzda yapılmış, bili­nen en erken tarihli manzara kompo­zisyonlarıdır.

Abdullah-ı Buhârî kimdir?

Abdullah-ı Buhârî kimdir? Hayatı ve eserleri hakkındaki yazımızın sonuna gelmişken bir hatırlatma yapmak istiyoruz. Öncelikle kaynağımız altta, yazının sonunda da belirttiğimiz gibi Türkiye Diyanet Vakfı, İslam Ansiklopedisi isimli eseri’dir. Daha detaylı bilgi edinmek isteyen ziyaretçilerin araştırmalarına devam etmesini öneririz. Herhangi bir şekilde Abdullah-ı Buhârî hayatı hakkında bilgi edinen ziyaretçilerimiz bize bu bilgileri kaynaklarıyla birlikte ulaştırırlarsa yayınlamaktan mutluluk duyacağımızı belirtmek isteriz.

Site yönetimi olarak mümkün olduğunca internet ortamında bulunmayan bilgileri çeşitli kitap, dergi vb. yayınlardan alarak sitemize aktarmaktayız. Dolayısıyla pek çok kaynaktan alınmış bilgileri burada ziyaretçilerimizin bilgisine sunmaktayız. Sizlerin de her türlü öneri ve eleştirilerine açık bir şekilde yayınlarımıza devam ediyoruz. Sitemize katkı sunmanız durumunda kaynağı belirtilmiş her türlü bilgiyi burada yayınlamaktan mutluluk duyarız.

Kaynak: Türkiye Diyanet Vakfı, İslam Ansiklopedisi, Cilt:1

Yorumlar kapalı.